Dodany: 06.04.2023 15:08|Autor: zielkowiak

Z wizytą u króla

Książka dla tych, którzy lubią: historię, zwiedzanie, podróże po Polsce, odkrywanie tajemnic władców, zaglądanie do regionalnych muzeów.

Dobry przewodnik, który pozwala poznawać nasz kraj według ciekawego klucza. Jak wskazuje tytuł, tematem są rezydencje, zamki i pałace królów i książąt, od Mieszka I aż do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Układ książki jest bardzo przejrzysty: możemy podróżować po Polsce według regionów, a w każdym z nich znalazły się wyczerpujące opisy licznych budowli...i okolic.

Każdy rozdział przybliża najpierw czytelnikowi (i podróżnikowi) historię regionu, by następnie przejść do opowieści, związanych z konkretną rezydencją królewską. I tak poznajemy dzieje miejscowości, jej związki z danym władcą, a następnie losy budowli. Towarzyszy temu bogata szata graficzna w postaci zdjęć współczesnych i archiwalnych (np. reprodukcji starych pocztówek czy grafik), rysunków, planów architektonicznych. Jeżeli z budynku nic nie zostało - dostajemy starannie wykonaną rekonstrukcję.
W ramkach obok tekstu znalazło się miejsce na ciekawostki, biogramy postaci i wskazówki, dotyczące dojazdu do miejscowości.

Książka ma bardzo poręczną formę, śmiało może zostać spakowana do torby lub plecaka na wędrówkę, a jej solidne wykonanie (kredowy papier, szycie, wzmocniona okładka) pozwoli na jej częste użycie w różnych warunkach.

Dla mnie jako historyka jedynym minusem przewodnika jest brak indeksu władców. Ale wynagradza to szeroki wachlarz opisanych monarchów i ich siedzib. Występują tu poza bardzo znanymi królami postaci mniej popularne np. Władysław Opolczyk, Henryk Probus, Konrad Mazowiecki, Ludwika Maria Gonzaga, Przemysł II, Leszek Czarny.