Dodany: 03.04.2023 02:08|Autor:

z okładki


O tym, co odkryli Marek i Zbyszek w lesie w czasie podchodów dowiecie się z następnego zeszytu tej serii pt. "Wiszący rower"!


KRONIKA MO - 1945 R.

W dniach 20-23 stycznia 1945 r. wojska radzieckie i oddziały Wojska Polskiego w ofensywie zimowej wyzwoliły miasta Koło, Konin, Turek, Gniezno, Kalisz, Leszno, Śrem i inne powiaty Wielkopolski, dochodząc do Poznania.

1 lutego 1945 r. w Poznaniu, częściowo jeszcze zajętym przez Niemców, powstały ochotniczo pierwsze oddziały milicji, zwane "Milicją Proletariacką", liczące ponad 100 osób. Oddziały te nie były umundurowane - jedyną oznaką przynależności do nich była biało-czerwona opaska z napisem "Milicja Proletariacka" oraz posiadana broń, zdobyta w walce z ustępującym wrogiem.

2 lutego oddział milicji w sile 60 funkcjonariuszy brał udział w walce i wyparciu oddziałów hitlerowskich z Jeżyc - dzielnicy Poznania.

6 lutego 1945 r. do Poznania przybyła z Warszawy z KGMO grupa operacyjna Milicji Obywatelskiej, która wykonując rozkaz ówczesnego Komendanta Głównego MO gen. dyw. Franciszka Jóźwiaka (ps. "Witold"), przystąpiła do scalania poszczególnych oddziałów. Przystąpiono do organizacji jednostek MO według administracyjnego podziału PRL, tworząc Komendę Wojewódzką oraz Komendę Miasta Poznania, komisariaty i posterunki MO oraz komendy powiatowe.

W dniu 31 grudnia 1945 r. Komenda Miasta Poznania liczyła 671 funkcjonariuszy, posiadała: 1009 karabinów różnego typu, 124 automaty, 160 pistoletów i 19 ręcznych karabinów maszynowych, 2 samochody, 15 motocykli oraz 23 rowery. W tym czasie w Poznaniu zorganizowanych już było 11 komisariatów MO, w tym Komisariat Kolejowy i Wodny.

Powołana Komisja do spraw kadrowych dokonywała weryfikacji personalnych. Organizacje polityczne, a przede wszystkim PPR udzieliła pomocy, delegując do tych prac znanych działaczy PPR, byłych członków KPP, oraz byłych partyzantów AL, BCh, żołnierzy I i II Armii WP.

Do powstających w Poznaniu i województwie jednostek MO wstępowali ochotniczo robotnicy i małorolni chłopi oraz przede wszystkim młodzież ideowo związana z programem rewolucyjnych przemian. Rosły szeregi ludzi aktywnie zaangażowanych w walce o utrwalenie młodej władzy ludowej oraz przeprowadzanych reform społecznych i ekonomicznych, jak również o zabezpieczenie mienia państwowego i obywateli.


[Wydawnictwo Sport i Turystyka, brak informacji o roku wydania]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 22
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: