Dodany: 02.04.2023 14:38|Autor:

Książka: Komu ukazał się wiatr
McCullers Carson
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Pierwsze polskie wydanie wszystkich opowiadań Carson McCullers, autorki wybitnej powieści "Serce to samotny myśliwy".

Młoda pianistka, którą niepostrzeżenie opuścił talent. Niespełniony pisarz z rozczarowania popadający w szaleństwo. Chora dziewczynka, której jedynym marzeniem jest zanurzyć się w chłodnej wodzie basenu. Zatroskany ojciec, próbujący ukryć przed dziećmi alkoholizm żony. "Nie chcę dorosnąć, skoro to ma tak wyglądać" - mówi jedna z bohaterek. Bo dorosłość to rozczarowanie i gorycz, a ukryć można się tylko we wspomnieniach z dzieciństwa.

W prozie McCullers, surowej jak amerykańskie Południe, brutalność nieustannie przeplata się z łagodnością. Autorka pozwala mówić tym, których do tej pory nikt nie chciał wysłuchać ani tym bardziej zrozumieć.

"W prozie McCullers odnalazłem taką intensywność i szlachetność ducha, jakiej nie mieliśmy od czasów Hermana Melville’a".

Tennessee Williams

"McCullers ma ponadprzeciętny zmysł obserwacji, niezwykły dar opowiadania i rzadką umiejętność przekładania zapamiętanych wrażeń w słowa".

Diana Trilling

"Jak każdy wielki geniusz McCullers pokazuje nam, że przegapiliśmy w znanym nam świecie coś, co było oczywiste. […] Jest mistrzynią osobliwej spostrzegawczości i niezrównaną opowiadaczką. To pisarka najwyższej klasy".

V. S. Pritchett

"Największy podziw budzi w jej prozie zdumiewające człowieczeństwo, które pozwala białej pisarce opowiadać o czarnych z taką samą naturalnością i sprawiedliwością, jak o przedstawicielach jej własnej rasy. Trudno to wyjaśnić samymi względami stylu czy zapatrywań. Wydaje się, że wynika to z postawy wobec życia, która pozwala McCullers wznieść się ponad presję otoczenia i objąć całą ludzkość - czarna i białą - jednym gestem zrozumienia i czułości".

Richard Wright

"McCullers, choć zaniepokojona barbarzyństwem rasizmu na swoim rodzinnym Południu, stworzyła opowiadania alegoryczne, a zarazem krystaliczne w przekazie. Wyniosła na piedestał pojedynczych ludzi, zwłaszcza przegranych. Złotą dłonią opisywała samotne serce".

"The New York Times"

[Wydawnictwo Czarne, 2023]

Użytkownik: jolietjakeblues 27.04.2023 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsze polskie wydanie ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Carson McCullers (1917-1967) - pisarka, eseistka i poetka. Jedna z najważniejszych i najbardziej cenionych autorek amerykańskich. W swojej twórczości skupiała się na ludziach wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nieszczęśliwych i niepotrafiących się dopasować odmieńcach, a tłem dla opisywanych przez nią historii było często amerykańskie głębokie Południe. Wychowała się w Columbus w stanie Georgia, a w wieku siedemnastu lat przeniosła do Nowego Jorku. Zadebiutowała w 1940 roku powieścią "Serce to samotny myśliwy", która stała się jedną z najważniejszych amerykańskich książek prozatorskich XX wieku. Po polsku ukazały się również jej "Gość weselny", "Zegar bez wskazówek", "W zwierciadle złotego oka" oraz "Ballada o smutnej knajpie".
Użytkownik: jolietjakeblues 27.04.2023 11:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsze polskie wydanie ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Na okładce: Andrew Wyeth, "Winter Corn Fields", 1942.

Andrew Newell Wyeth (1917-2009) - amerykański malarz i grafik, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiej sztuki współczesnej. Określany mianem jednego z dwóch największych malarzy realistów XX wieku - obok Edwarda Hoppera. Nagradzany i kolekcjonowany na całym świecie. Jego prace charakteryzuje szczególna, stonowana kolorystyka, w której dominują barwy ziemi. Wiele miejsca w jego twórczości zajmują pejzaże - zwłaszcza z rodzinnego Chadds Ford w stanie Pensylwania i z Maine.