Dodany: 21.03.2023 13:22|Autor:

Książka: Nie na każdej górce karczma
Šikula Vincent
Notę wprowadził(a): SOWA80

Vincent Sikula jest pisarzem słowackim najmłodszej generacji. Jego książki - powieści i opowiadania - przyniosły mu rozgłos w Czechosłowacji i za granicą (za opowiadanie "Z Rozarką" uzyskał nagrodę międzynarodowego PEN-Clubu). "Nie na każdej górce karczma" jest pierwszą prezentacją dorobku tego wybitnego pisarza w Polsce i zawiera dwa opowiadania: tytułowe "Nie na każdej górce karczma" oraz "Z Rozarką".

W swoich opowiadaniach autor poszukuje prawdy o człowieku, o jego naturze, o jego wartości; pragnie odpowiedzieć na pytanie jaki jest człowiek i co w nim - choćby z pozoru najbardziej proste - jest fascynujące i jedyne. Bohaterowie Sikuli wygnańcy, samotnicy, żebracy są skromni, nieznani, ich żywiołem jest przyroda, w niej uświadamiają sobie - uczuciem i rozumem - piękno i tragedię ludzkiej egzystencji. Stoicko hardzi i dziecinnie bezpośredni zostawiają za sobą widzialny ślad miłości, dobra, ale także ślad żalu i rozpaczy. Sikula jako artysta zbliżył się do nich niezwykle blisko. Zainteresowały go ich formy myślenia, a szczególnie labirynt podświadomości i snu na jawie, które w jego prozie stały się dominującym elementem poetyckiej atmosfery. Sen i rzeczywistość, teraźniejszość i wspomnienie, mają tutaj jednakową wartość i przelewają się pod wrażliwą ręką artysty w niezwykle pociągającą całość.

[Wydawnictwo "Śląsk", 1970]