Dodany: 07.03.2023 15:43|Autor:

z okładki


NAUKA I TECHNIKA W SŁUŻBIE MO
Radary w służbie milicji

Jak wiadomo, prędkość z jaką poruszają się pojazdy może być zmierzona wieloma sposobami. Jeden z nich polega na użyciu tzw. radarowego miernika prędkości. Zasada jego działania polega na pomiarze różnicy częstotliwości fali odbitej od poruszającego się pojazdu i fali wysłanej z nadajnika radaru, czyli wykorzystane jest tu tzw. zjawisko Dopplera.

Pierwsze mierniki tego typu zostały zbudowane w USA już na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. W Europie pierwsze mierniki zbudowano w 1956 r.; w Polsce pierwszy radar drogowy opracowano w 1961 r. Od 1963 r. radary wchodzą w skład wyposażenia służby ruchu drogowego MO i ulegają ciągłym modernizacjom. Stosowane obecnie radary zbudowane zostały z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć techniki, a więc przy użyciu układów scalonych i tranzystorów. Są to radary MIRADO 732. Składają się one z dwóch bloków: antenowego i wskaźnikowego. W bloku antenowym znajduje się m.in. nadajnik, antena, część mikrofalowa i wzmacniacz sygnału odbieranego. W bloku wskaźnikowym znajdują się układy pomiarowe i układy przetwarzające częstotliwość fal na prędkość pojazdu, która wyświetlana jest za pomocą cyfrowych wskaźników świetlnych.

Omawiany radar umożliwia dokonywanie pomiarów wzdłuż osi jezdni. A więc radar ustawiony jest przy krawędzi jezdni a antena skierowana równolegle do niej oraz skośnie do jezdni - w tym przypadku radar może być ustawiony z dala od jezdni, np. między budynkami lub w ulicy poprzecznej i tym samym jest niewidoczny dla kierowców.

Wciśnięcie jednego ze znajdujących się na bloku wskaźnikowym przycisków, określających dopuszczalną na danym odcinku drogi prędkość powoduje, że po jej przekroczeniu zmierzona prędkość wyświetlana jest tak długo aż zostanie skasowana przez funkcjonariusza MO. Tak więc kierowca, który przekroczył dozwoloną prędkość może sam naocznie stwierdzić, że wykroczenie popełnił.

Radary najczęściej ustawiane są na obszarach zabudowanych, tam gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości i gdzie najczęściej dochodzi do wypadków. Są one postrachem kierowców lubujących się w szybkiej jeździe, mandaty bowiem za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie.


KRONIKA
MO województwa płockiego w latach 1945-1947

Wyzwolenie ziem obecnego województwa płockiego nastąpiło w dniach 18-21 stycznia 1945 roku; Płock wyzwolony został dnia 21 stycznia 1945 roku.

Na tym terenie już podczas okupacji hitlerowskiej powstawały we wszystkich miastach konspiracyjne powiatowe i miejskie rady narodowe.

Dosłownie następnego dnia po wyzwoleniu przystąpiono do działań organizacyjnych.

Jednostki MO samorzutnie organizowane przez terenowe rady narodowe otrzymały zadanie zabezpieczenia ładu, porządku i stanu sanitarnego oraz ochrony mienia narodowego przed grabieżą.

Komendy Powiatowe MO w Sierpcu, Gostyninie i Łęczycy powołano w dn. 19 stycznia 1945 roku, w Kutnie - 20 stycznia 1945 roku. W Płocku, na posiedzeniu MRN w dniu 22 stycznia tegoż roku powołany został Komisariat Miejski MO, a na posiedzeniu PRN w dniu 23 stycznia 1945 r. - Komenda Powiatowa MO w Płocku.

Na posiedzeniach tych powołano również pierwszych komendantów, których zobowiązano do organizowania powiatowych (miejskich) jednostek MO oraz - przy współudziale terenowych przedstawicieli władzy i administracji - posterunków MO. Niezależnie od powołania jednostek powiatowych, powstawały w terenie samorzutnie posterunki gminne MO, organizowane przez byłych partyzantów Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich. Jednym z pierwszych - powstałych w ten sposób już w dniu 19 stycznia 1945 r. - był posterunek MO w Bodzanowie, pow. Płock, który został zorganizowany przez Bolesława Kłysiaka - działacza PPR i b. partyzanta Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. W następnych dniach powstały w podobny sposób posterunki gminne w Małej Wsi, Miszewie Murowanym, Wyszogrodzie i innych miejscowościach.

Organizujące się jednostki MO natrafiały na ogromne trudności. Brakowało odpowiednich ludzi, środków lokomocji, łączności, umundurowania, materiałów biurowych, artykułów spożywczych, opału itp. Mimo to proces organizacyjny jednostek MO zakończono już w drugiej połowie lutego 1945 roku.

Na terenie obecnego województwa płockiego utworzonych zostało 5 komend powiatowych MO. 1 komisariat MO w Płocku oraz - w zależności od potrzeb lokalnych - po kilkanaście posterunków MO w każdym powiecie (w powiecie płockim - 18 posterunków, w sierpeckim - 15, gostynińskim - 12, łęczyckim - 20, w kutnowskim - 14).

Do najbardziej palących zadań jakie w początkowym okresie stanęły przed nowo powstałymi jednostkami MO, należało przede wszystkim oczyszczenie terenu z niedobitków hitlerowskich, zabezpieczenie ładu i porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej, a także ochrona działaczy partyjnych i administracyjnych oraz komisji ziemskich, dokonujących parcelacji majątków obszarniczych. Wiązało się to w szczególności z koniecznością likwidowania licznych band działających na terenie województwa.

Walka o utrwalenie władzy ludowej wymagała od funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej głęboko patriotycznych postaw, hartu, wielkiej odwagi i pełnego poświęcenia się dla powstającej ludowej Ojczyzny.


[Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1980]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 39
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: