Dodany: 06.03.2023 18:28|Autor: justyna39

"Azyl" - wrażenia z lektury

"Azyl" - zarówno tytuł, jak i nazwisko autora niewiele mi mówiły. Po tę ksiązkę sięgnęłam przez przypadek, toteż nie bardzo wiedziałam, czego należy oczekiwać. Spodziewałam się raczej lektury przeciętnej, która nie będzie przykuwać uwagi... lecz spotkało mnie miłe rozczarowanie. Jednakże zamiast na powieść natrafiłam na zbiór zagadkowych opowiadań, o których dotąd nie słyszałam.

Jak się okazuje, opowiadania te są z pogranicza fantasy i science fiction, a zatem odnoszą się do nietypowych wydarzeń i tajemniczych postaci. Jako, że moim ulubionym gatunkiem literackim jest właśnie fantastyka, z przyjemnością zagłębiłam się w świat wykreowany przez Jarosława Grzędowicza. I nie zawiodłam się. Opowiadania okazały się różnorodne, czyli o różnej tematyce, lecz wszystkie miały podobny klimat - w każdym coś się działo, nie było miejsca na nudę czy bezrefleksyjne czytanie.

Język nie jest zbyt prosty, ale też nie jest zbyt wyszukany, zdecydowanie podobny do potocznej mowy. Narracja jest prowadzona starannie i bez większego chaosu. Sami bohaterowie zostali wykreowani w bardzo przekonujący sposób - wydają się bardzo ludzcy.

Uważam, że jest to książka dla średnio wymagających czytelników, którzy cenią sobie dobrą literaturę fantastyczną / science fiction. Nie ma miejsca na brak zarysowanej akcji czy nijaką fabułę.

Recenzję opublikowałam również na blogu oraz na innym portalu.