Dodany: 05.03.2023 19:22|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury marca 2023

Uwięziona (Paris B. A. (właśc. MacDougall Bernadette Anne))
Ocena: 5
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Podobało mi się bardzo od drugiej części i ze względu na to właściwie tak wysoka ocena.
Trudno było się oderwać.
20.
Blackout: Najczarniejszy scenariusz z możliwych (Elsberg Marc (właśc. Rafelsberger Marcus))
Ocena: 4
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Perspektywa opisywana straszna, niestety coraz bardziej realna. Książka jak na dobry projekt tego gatunku trochę za bardzo przegadana. Ale faktów to nie zmienia, robi się nieswojo.

21.
Wołanie grobu (Beckett Simon)
Ocena: 4,5
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Ciekawy cykl, czytam z przyjemnością.

22.
"Bajki o zwierzętach" Rudyard Kipling
Ocena: 5
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
I ja i prawie czternastolatka przeczytałyśmy z ogromnym zainteresowaniem zauważając, że każda z nas jest już na takie książeczki za duża, ale nam to ani trochę nie przeszkadza. :) Urocze to i wesołe.
Ze swojego dzieciństwa pamiętam bajeczkę o Słoniątku i Nakrapianym Jaguarze (tu co prawda w innym, jak dla mnie gorszym tłumaczeniu), która skradła moje serce na długie lata. Głównie za sprawą mistrzowskiej interpretacji lektorki. Niestety było to nagrane na kasecie magnetofonowej, a mnie, mimo że dość wytrwale szukałam, póki co nie udało się odkryć, kto mógł to czytać. :)
Ale cały czas słyszałam ten głos czytając o słoniątku przysparzającemu zmartwień rodzinie z powodu bezustannego zadawania pytań. ;)
23.
Głusza (Goc Anna)
Gatunek: literatura faktu
Reportaż o życiu i trudnościach ludzi Głuchych. Życiu naprawdę niełatwym. Szczerze mówiąc, sama mierząc się z niepełnosprawnością byłam przekonana, że na tematykę taką jestem dosyć uodporniona. Jednak nie. nie sądziłam, że moją wiodącą myślą będzie taka, że mam zdecydowanie łatwiej pod względem komunikacji i życia zwykłą szarą rutynową codziennością i bym się nie zamieniła za nic.
Dotąd nie miałam pojęcia, jak wygląda życie Głuchego człowieka.

24, 25.
Powiem tylko raz (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia))
Czyste zło (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia))
Ocena: 4
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Byłoby całkiem nieźle, gdyby nie fakt eksploatowania jednego wątku od kilku tomów do granic możliwości, już nawet tych jego bohaterów mam dosyć. Żegnam ten cykl na ten rok, nie ze smutkiem.

26.
Głodne: Reportaże o (nie)jedzeniu (Stabach Klaudia)
Gatunek: literatura faktu
Przerażające choroby związane z jedzeniem. Kompletnie wymykające się spod kontroli chorujących. Wyjście z nich to walka na śmierć i życie.

27, 28
Zabójstwo Harriet Krohn (Fossum Karin)
Ten, do którego nie wolno się zbliżać (Fossum Karin)
Ocena: 4,5
Gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Cykl opierający się głównie na motywacjach przestępców i emocjach bohaterów. Pod względem psychologicznym naprawdę niezły.

29.
Łączniczka (Knedler Magdalena (Knedler Magda))
Ocena:5
Gatunek: historyczna
Opowieść o życiu Anny Smoleńskiej. Łączniczki. Niby żadna nadzwyczajna, taka jakich wiele. Zaciekawiło mnie bardzo to, że opisywana dziewczyna dziś najprawdopodobniej byłaby określana jako osoba rozwijająca się w spektrum autyzmu. I głównie dlatego książkę przeczytałam z polecenia koleżanki. :)

30.
Jarzmo: Spektrum przemocy (Ławicka Joanna)
Gatunek: literatura faktu
Opowieści o zaburzeniach emocjonalnych, czasem zgubnych w skutkach, o których główni zainteresowani dowiadują się podczas diagnozowania spektrum autyzmu. Uzasadnionego lub nie. O ludziach, którzy ze spektrum robią sobie przykrywkę do usprawiedliwiania wszelkich patologii w zachowaniu. Często na podstawie wyłącznie własnej pewności diagnozy i doniesień medialnych o spektrum. Fascynujące.