Dodany: 06.02.2023 15:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nowa ekranizacja "Znachora"

Serwis streamingowy Netflix pokaże w drugiej połowie roku ekranizację "Znachora", która powstała na podstawie kultowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

W rolach głównych wystąpią Leszek Lichota i debiutująca w pierwszoplanowej roli filmowej Maria Kowalska. Hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss, a Zośkę - Anna Szymańczyk. Ponadto w filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski. Reżyserem jest debiutujący w filmie fabularnym Michał Gazda, autorami scenariusza Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski.

Książka "Znachor" od premiery cieszyła się wielką popularnością, podobnie jak ekranizacja tej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Czytelników i widzów wzruszała historia opowiadająca o tym, jak szanowany chirurg profesor Rafał Wilczur traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i biedny, spotyka swoją córkę.

- Jestem bardzo wdzięczna, że mogliśmy podjąć się nakręcenia adaptacji powieści "Znachor" - mówi Magdalena Szwedkowicz, producentka filmu. - To olbrzymia inwestycja i Netflix po raz kolejny pokazał, że promuje polską kulturę, a także wierzy i wspiera rodzimych twórców - dodaje.

- Powieść Dołęgi-Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest bez żadnej przesady legendą polskiej pop-kultury - powiedział reżyser Michał Gazda, nawiązując do filmu Jerzego Hoffmana z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną. - Dzięki Netflix mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą - dodał.

Jesteście ciekawi efektów nowej ekranizacji "Znachora"? A może nie jesteście fanami filmowych adaptacji książek? Dajcie znać, co sądzicie o tej inicjatywie.

Źródło: rp.pl
Zdjęcie: Netflix