Dodany: 24.01.2023 08:25|Autor: monweg

Książka: Lekarka nazistów
Rybakiewicz Anna

Primum non nocere

„Lekarka nazistów” to debiut Anny Rybakiewicz. Dodam, że debiut całkiem udany. A mogę pozwolić sobie na takie stwierdzenie, bo ostatnio kilka książek o tematyce wojennej w dość krótkim czasie przeczytałam: „Dziecko Holokaustu”, „Dziewczyna z Berlina”, „Rzeźnik z Lyonu”, „Dzieci nazistów”, „Dziewczyna lotnika”, „Świat na nowo”.

Alicja Sambor, lekarz chirurg, ucieka z Warszawy wraz z córką po rozstrzelaniu jej męża przez Gestapo. Podczas ucieczki są świadkami wypadku i Alicja udziela pomocy, ratując życie, niemieckiemu żołnierzowi. Nie zwraca uwagi na fakt, że jest to wróg, dla niej to człowiek, który potrzebuje natychmiastowej pomocy.

„służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek...”[1]

Ten wyimek z przysięgi lekarskiej, którą składają lekarze, powinien później kierować każdym z nich. Takim człowiekiem właśnie jest Alicja. Nie zważa na narodowość czy poglądy. Pacjent to pacjent i kropka. To człowiek, który potrzebuje pomocy teraz, zaraz i trzeba mu jej udzielić, bez względu na konsekwencje. A one będą, bo dla okolicznych mieszkańców Alicja stanie się odtąd wrogiem, kolaborantem, kochanicą Niemców.
Komendant Franz Hizel jest z kolei zadowolony z współpracy z Alicją i wykorzystuje jej oddanie zawodowi i złożonej przysiędze do leczenia niemieckich żołnierzy.
Kobiecie nie będzie łatwo udowodnić i mieszkańcom i ukrywającym się w okolicznych lasach partyzantom, że nie współpracuje z Niemcami, tylko jest wierna przysiędze Hipokratesa. Czy jej się to uda?

„Lekarka nazistów” to powieść dla wielbicieli literatury obyczajowej ocierającej się o historię, bo w końcu rzecz dzieje się w czasie II wojny światowej. Jednak nie ona jest tutaj najważniejsza. Mimo, że jest to fikcja literacka, to można uwierzyć, że taka i tej podobna historia mogła się przydarzyć. Dla tych, którzy lubią wątki romantyczne też się coś znajdzie. Tak, jest miłość i to taka, która nie powinna się wydarzyć. Ale chyba nie nam to oceniać.

Anna Rybakiewicz ma przystępny i lekki sposób pisania, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko i bezproblemowo. Bohaterowie zostali wykreowani nie najgorzej. Może bez achów i ochów, ale naprawdę nie ma się za bardzo do czego przyczepić. Najważniejsze, że nie są papierowi i wystarczająco wyraziści.

Jeśli szukacie książki, która wzbudzi w was emocje to chyba jesteście na właściwym tropie, bo „Lekarka nazistów” jest właśnie taką opowieścią. Ja po lekturze mogę jeszcze dodać, że z chęcią przeczytam kolejną książkę Rybakiewicz.

[1] wyimek z przyrzeczenia lekarskiego stanowiący część Kodeksu Etyki Lekarskiej, uchwalonego przez Krajowy Zjazd Lekarzy

Opinia była publikowana na stronach księgarni internetowych i portali czytelniczych.