Dodany: 15.11.2022 10:12|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznana!

Ogłoszono listę tytułów wyróżnionych Nagrodą im. Janusza A. Zajdla - nagrody przyznawanej w dziedzinie fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.

Za najlepszą powieść 2021 roku uznano Płomień (Salik Magdalena), wydaną przez Wydawnictwo Powergraph, natomiast Michał Cholewa otrzymał nagrodę za opowiadanie "Ucieczka". Można je przeczytać tutaj.

Magdalena Salik jest pisarką fantasy i dziennikarką. Urodziła się w Zamościu, jest absolwentką międzynarodowych stosunków politycznych w Szkole Głównej Handlowej. Od zakończenia studiów nie szczędzi wysiłków, by w życiu zawodowym nie mieć nic wspólnego z ekonomią. Pracuje jako redaktorka i dziennikarka naukowa, ostatnio redagowała dział Nauka w "Dzienniku". Szczególnie interesuje się badaniami nad sztuczną inteligencją, rzeczywistościami wirtualnymi oraz nanotechnologią. Jest autorką trylogii "Doliny Mroku" (RUNA) oraz "Mniejszego cudu" (Akurat 2015).

Michał Cholewa urodził się w 1980 roku, jest absolwentem wydziału matematyki Uniwersytetu Śląskiego, pracownikiem Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach. Prywatnie jest działaczem fandomu, uczestnikiem wielu konwentów, członkiem sekcji literackiej Logrus. Jako miłośnik Haldemana, Lema, Zelazny’ego i cyklu filmowego "Obcy", pisze militarną science fiction. Debiutował w 2008 roku opowiadaniem "Ognisko 11" w antologii "Epidemie i zarazy". Debiutancka powieść "Gambit" ukazała się w 2012 r., rok później "Punkt cięcia", a w roku 2015 autor został laureatem Nagrody im. J.A. Zajdla za "Fortę", trzeci tom cyklu "Algorytm wojny". Nominację otrzymały także tomy czwarty i piąty oraz opowiadanie "Bunt maszyn".

Nagrodzonym gratulujemy!

Więcej o tegorocznej edycji Nagrody: Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Źródło: zajdel.art.pl
Zdjęcie: facebook.com/Nagroda.Zajdla
Opracowanie: DZ

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 15.11.2022 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszono listę ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciekaw jestem tego "Płomienia", czy rzeczywiście taki dobry. Już dawno żadna z polskich powieści sf, a do tego nieznanej mi autorki, mnie tak nie zaciekawiła.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 15.11.2022 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszono listę ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przeczytałam "Ucieczkę". Gatunkowo może to nie jest do końca to, co lubię, ale ta narracja z punktu widzenia dziecka, i ten narastający nastrój grozy... no, powiem tak, że jak dla mnie, to przy niej może się schować np. Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)).
W pełni zasłużona nagroda.

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 15.11.2022 19:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam "Ucieczkę". ... | dot59Opiekun BiblioNETki
>Najchętniej oceniłabym ten utwór jako książkę - przypuszczam, że wydany osobno, byłby mniej więcej formatu i grubości "Naszej szkapy" czy "Małego księcia" - ale jeśli był publikowany tylko w czasopiśmie, to chyba się nie da...

Musiałoby być osobne wydanie.
Na teraz to opowiadanie jest w antologii: Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2022: Antologia utworów nominowanych za rok 2021 (antologia; Cholewa Michał, Kańtoch Anna, Kisiel Marta i inni). Można ją za darmo pobrać z zajdel.art.pl
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 15.11.2022 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: >Najchętniej oceniłabym t... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Aaa... dzięki, to jest rozwiązanie! Zaraz idę pobierać!