Dodany: 30.10.2022 21:35|Autor: yyc_wanda

Czytatnik: Przeczytane... oglądane...

Notki filmowe 07-10, 2022

Według oceny:

Richard Jewell (USA-2019); 10/10
Richard Jewel pracował jako ochroniarz w Centennial Olympic Park w Atlancie, kiedy w 1996 roku podczas koncertu Kenny’ego Rogersa, odkrył porzuconą torbę, w której znajdowała się bomba. Dzięki natychmiastowej akcji udało się ograniczyć ilość osób zabitych (1) i rannych (111). Po krótkotrwałym statusie celebryty-bohatera, Jewel znalazł się w pozycji oskarżonego o podłożenie bomby.
Reżyseria: Clint Eastwood
Występują: Paul Walter Hauser, Sam Rockwell, Kathy Bates

Battlestar Galactica (USA 2004-2009) serial, 4,5 sezonów, ocena: 9/10
Ludzkość przeciwko robotom Cylonom. Czy uda się odnaleźć legendarną planetę Ziemię, która zapewni im bezpieczeństwo? Serial zrobiony z dużym rozmachem; ciekawe postaci i konflikty, które brzmią znajomo, choć akcja rozgrywa się na statku kosmicznym z odległej przyszłości.
Występują: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Katee Sackfoff, Tricia Helfer,

Tylko sprawiedliwość / Just Mercy (USA-2019); 9/10
Bryan Stevenson, młody, czarnoskóry prawnik po Harwardzie, decyduje się na podjęcie obrony osób skazanych na śmierć w stanie Alabama. Nie trudno sobie wyobrazić, że są to głownie Afroamerykanie i wielu z nich zostało skazanych bezpodstawnie, w oparciu o fałszywe zeznania świadków i sfabrykowane dowody. Niewielu prawników było zainteresowanych ich obroną i większość więźniów z rezygnacją oczekiwała wykonania wyroku. Film concentruje się na obronie jednego z nich, ale Stevenson prowadził równolegle wiele innych, podobnych spraw.
Film oparty jest na wspomnieniach Stevensona opublikowanych pod tym samym tytułem.
Reżyseria: Destin Daniel Cretton
Występują: Michael B. Jordan, Jamie Foxx, Brie Larson

Lęk pierwotny / Primal Fear (USA-1996); 9/10
Nieprawdopodobnie brutalne morderstwo arcybiskupa i posądzenie o tę zbrodnię jednego z członków chóru kościelnego. Bardzo dobry kryminał z doskonałą obsadą, a już debiut Edwarda Nortona to prawdziwe mistrzostwo. Film na podstawie powieści Pierwotny strach (Diehl William)
Reżyseria: Gregory Hoblit
Występują: Richard Gere, Laura Linney, Edward Norton, Frances McDormand

Selena (USA-1997); ocena: 8/10
Film biograficzny o młodziutkiej, amerykańsko-meksykańskiej piosenkarce z Teksasu, która zdobyła sławę głownie wśród meksykańskiej publiczności. Jej album angielskich piosenek był w przygotowaniu, gdy karierę Seleny przerwała tragiczna śmierć. Piękna muzyka, doskonałe aktorstwo.
Reżyseria: Gregory Nava
Występują: Jennifer Lopez, Edward James Olmos, Jon Seda

Skandalista Larry Flynt / The People vs Larry Flynt (USA-1996); 8/10
Film biograficzny o Larry’m Flyncie, wydawcy pornograficznnego magazynu Hustler, które w latach 70-80. ubiegłego wieku szokowało bogobojnych obywateli. Flynt uważal, że First Amendment (Pierwsza Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych) zapewnia mu prawo do swobodnego wyrażania swojej opinii na każdy temat, w tym także seksu. Walczył o to prawo i o możliwiość publikowania swojego czasopisma niezmordowanie, aż do odwołania się w sprawie obciążającsgo go wyroku w Sądzie Najwyższym (Supreme Court). Larry Flynt to trochę zwariowana postać i nietypowy bohater narodowy, walczący o wolność słowa. Zainteresował mnie na tyle, by poszukać inne materiały biograficzne. Oto dwie książki, które chcę przeczytać: „Jerry Falwell v. Larry Flynt: The First Amendment on Trail” by Rodney A. Smolla i „Sex, Lies and Politics: The Naked Truth” by Larry Flynt.
Wspaniała gra aktorska trzech głównych postaci.
Reżyseria: Milos Forman
Występują: Woody Harrelson, Courtney Love, Edward Norton

Niemoralna propozycja / Indecent Proposal (USA-1993); 7/10
Kochające się małżeństwo, borykające się z kłopotami finansowymi. I niespodziewana propozycja spotkanego przypadkowo miliardera, która może wybawić ich z kłopotów. Ale też może zrujnować ich małżeństwo. Jaką podejmą decyzję?
Reżyseria: Adrian Lyne
Występują: Robert Redford, Demi Moore, Woody Harrelson

Suite Francaise (UK/France/Canada-2014); ocena: 7/10
Początki niemieckiej okupacji Francji i rozkwitający romans pomiędzy francuską wieśniaczką i niemieckim oficerem. Film oparty na powieści Francuska suita (Némirovsky Irène)
Reżyseria: Saul Dipp
Występują: Michelle Williams

Droga zwycięzcy / Heart of Champions (USA-2021); ocena: 6/10
Film sportowy o grupie młodzieży studenckiej, przygotowującej się do mistrzostw wioślarskich. Sporo niesnasek wśród sportowców oraz brak solidarności i ducha sportwego są powodem słabych osiągnięć. Przed nowym trenerem staje zadanie zbudowania silnego i zdyscyplinowanego zespołu. Czy mu się to uda?
Reżyseria: Michael Mailer
Występują: Michael Shannon, Alexander Ludwig, Charles Melton, Alex MacNicoll

W imię dziecka / The Children Act (UK-2017); ocena: 6/10
Fiona Maye jest sędzią w British High Court i rozpatruje kontrowersyjne sprawy rodzinne, dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa osób małoletnich. Do jednej z takich spraw należy podjęcie decyzji o transfuzji krwi dla chorego na białaczkę chłopca, wbrew religijnym przekonaniom rodziców.
Reżyseria: Richard Eyre
Występują: Emma Thompson, Stanley Tucci, Fionn Whitehead

Długi wrześniowy weekend / Labor Day (USA-2012); ocena: 6/10
Zbiegły więzień podstępem i groźbą zmusza kobietę spotkaną w supermarkecie do udzielenia mu pomocy. Kobieta, Adele, jest samotną matką wychowującą syna i łatwą ofiarą przestępcy. Wbrew oczekiwaniom, nie jest to 100-procentowy thriller, dużo sentymentalnych scen i dłużyzn.
Film oparty jest na powieści Długi wrześniowy weekend (Maynard Joyce)
Występują: Kate Winslet, Gattlin Griffith, Josh Brolin