Dodany: 25.10.2022 10:32|Autor:

Słynne stepy i góra w kształcie niedźwiedzia. Kozacy i wyszywane koszule. Najgłębsza na świecie stacja metra i obserwatorium astronomiczne w sercu Karpat. Dziewiąty tom serii "Świat dla Dociekliwych" zabierze was w fascynującą wyprawę po Ukrainie.

Ukraińcy i Ukrainki to nasi koledzy i koleżanki. Nasze języki mają aż 70% wspólnego słownictwa, a Ukraina to największy z naszych sąsiadów. Jesteście jej ciekawi? No to w drogę!

Wpadniemy do Lwowa na festiwal jazzowy, w Karpatach stawimy czoła niawkom i Wijowi, w Odessie zajrzymy do katakumb, a w Kijowie przejedziemy się kolejką linową. Podpatrzymy ukraińskich kolędników w akcji i przekonamy się, ile wspólnego ma wertep z dziurami w asfalcie. Zahaczymy też o Krym. Z nadzieją, że już niedługo znów będziemy mogli wybrać się w taką podróż naprawdę - a nasi ukraińscy sąsiedzi będą mieć koszmar wojny za sobą.

Seria "Świat dla Dociekliwych" prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie - a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

[Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022]