Dodany: 23.10.2022 02:45|Autor:

"Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej globalizacja stanowić może źródło zarówno szans, jak i zagrożeń. Z jednej strony bowiem umiędzynarodowienie rynków dóbr i usług, kapitału oraz pracy pozwala na poszukiwanie swoich nisz rynkowych i źródeł przewagi konkurencyjnej. Z drugiej strony jednak wytwórcy produktów o niskiej wartości dodanej uzależnieni od globalnych sieci, na rzecz których pracują, znajdują się pod ciągła presją ze strony »czekających w kolejce«, jeszcze biedniejszych i tańszych dostawców. Ta presja wymusza coraz niższe ceny, koszty i marże oraz »zwijanie« czy też intensywną modernizację »starych« sektorów. Dla tych, którzy opóźniają się na tej drodze, nie ma pobłażania w »globalnej wiosce«. Polityka gospodarcza powinna zatem umożliwiać i przyspieszać proces dostosowania do globalnych wyzwań. Aby było to możliwe, muszą ją wyprzedzać i towarzyszyć jej odpowiednio skoordynowane zmiany instytucjonalne. Globalizacja otwiera je na coraz silniejsze wpływy zewnętrzne. Kształtują przy tym się instytucje, ponad narodowe (często regionalne), międzynarodowe, a nawet globalne".

Profesor Andrzej K. Koźmiński
Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie

"Choć badania naukowe - i to nawet z udziałem noblisty oraz wielu znanych, zajmujących się teorią ekonomiczną profesorów z całego świata - nie stanowią zainteresowania dla firm komercyjnych, to ComputerLand zdecydował się na zaangażowanie we wsparcie projektu TIGER-a nt. »Globalization and Catching-up in Emerging Market Economies«. A to dlatego, że niezależnie od ogromnego ładunku naukowego tego projektu - udział naszej firmy w tym przedsięwzięciu będzie miał pozytywne przełożenie nie na wyniki gospodarcze spółki. Korzyści dla naszej firmy, wynikające z lepszego zrozumienia współczesnych procesów gospodarczych, można zamknąć w trzech grupach:

(I) globalne trendy w ogromnym stopniu wpływają na potrzeby informacyjne przedsiębiorstw oraz sposób wykorzystania tych informacji, bezpośrednim wynikiem są zmiany w systemach teleinformatycznych;

(II) trudno być długoterminowym partnerem klientów, jeśli nie rozumie się ich problemów i celów, do których dążą, a to z kolei zrozumienie przekłada się na lepszą ofertę, większą wartość tworzoną dla klientów i - w rezultacie - wyższe przychody i zyski dla naszych akcjonariuszy;

(III) problemy badane w ramach projektu są kluczowe dla średnio i długoterminowych interesów gospodarczych Polski, co jest szczególnie ważne dla Computerlandu firmy działającej w Polsce, której największymi akcjonariuszami są polskie fundusze emerytalne patrzące na gospodarkę w takiej właśnie perspektywie.

Wyniki badań prezentowane w tej książce na pewno wpływają na nasze zrozumienie wyzwań współczesnej gospodarki, co pozwoli na lepsze poznanie potrzeb klientów i dalsze rozwijanie oferty spółki".

Tomasz Sielicki
Prezes Zarządu Computerland S.A.

[Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, 2003]