Dodany: 08.09.2022 16:37|Autor:

Książka: Krzywym pługiem
Vieira Júnior Itamar
Notę wprowadził(a): Marylek

"Przepiękna powieść […]. Nie mam niemal żadnych pewników w tym morzu niepewności, lecz uważam, że Itamar Vieira Junior jest jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy nowego pokolenia".

Milton Hatoum

"Ta książka to fenomen. Wielkie wydarzenie. […] Uderza niczym objawienie, takie jak te, które spotykają świętych i wywracają ich życie do góry nogami. Jej bohaterowie są gigantami - osiągają wielkość uciemiężonego ducha tej ponurej diaspory, z której zrodził się lud Brazylii".

Daniela Thomas

"Portret Brazylii głębokiej, z którym zaznajomić się powinien każdy".

Lula da Silva

Itamar Vieira Junior (ur. w 1979 r. w Salvador w stanie Bahia). Brazylijski pisarz i naukowiec zajmujący się studiami etnicznymi i afrykańskimi, pracuje także jako urzędnik INCRA - agencji państwowej odpowiedzialnej za przeprowadzenie reformy rolnej w Brazylii. Był pierwszym beneficjentem stypendium Milton Santos, poświęconego czarnej młodzieży o niskich dochodach, co umożliwiło mu ukończenie studiów na Federalnym Uniwersytecie Bahia. Jego powieść "Krzywym pługiem" została uhonorowana najbardziej prestiżową w Brazylii nagrodą literacką - Prêmio Jabuti (2020) oraz portugalską nagrodą Prémio Leya (2018) i brazylijską Prémio Oceanos (2020). Inne głośne dzieło Itamara Vieira Júniora to zbiór opowiadań "A oração do carrasco" ("Modlitwa kata").

[Wydawnictwo GlowBook, 2022]