Dodany: 16.08.2022 12:07|Autor: Uleczkaa38

Wszystko, co musimy wiedzieć o Sigmundzie Freudzie

Typ recenzji: Oficjalna PWN
Recenzent: Urszula Janiszyn

W ramach znakomitej serii Wydawnictwa Naukowego PWN „W pigułce”, ukazała się właśnie kolejna intrygująca pozycja. Mam na myśli książkę „Sigmund Freud w pigułce”, poświęconą życiu i osiągnięciom naukowym tego słynnego austriackiego neurologa, a zarazem twórcy współczesnej psychoanalizy.

Na jej kartach poznamy najważniejsze teorie i poglądy Sigmunda Freuda, by wspomnieć chociażby o rewolucji w ówczesnym spojrzeniu na psychoseksualny rozwój człowieka, kwestii istnienia ego i superego, czy też wreszcie rolę snów w życiu człowieka i kształtowaniu przezeń jego zachowań. To również ciekawe spojrzenia na całościowy rozwój psychoanalizy, kontrowersje towarzyszące odbieraniu tejże dziedziny nauki, jak i wreszcie wpływ dokonań Freuda na współczesną psychologię.

Alan Porter, ceniony brytyjski psycholog, zaprosił nas za sprawą tej książki do niezwykłego spotkania z Sigmundem Freudem. Spotkania, które prowadzi nas przez życie austriackiego lekarza, ukazuje jego kluczowe odkrycia i teorie, jak i przedstawia kontrowersyjne dla tamtych czasów próby wprowadzania ich w ówczesny stan wiedzy psychologicznej. I trzeba przyznać, iż autor czyni to w naprawdę ciekawy, barwny i przede wszystkim bardzo przystępny sposób, posiłkując się tyleż treścią naukową, co i bogatym zbiorem różnego rodzaju grafik i fotografii.

Zarys życiorysu tytułowego bohatera książki, jego pierwsze próby nowej interpretacji psychologii, odważne tezy i teorie odnoście seksuologii, jaźni, ego itd., jak wreszcie odbiór tychże wniosków przez ówczesny świat psychiatrii - to jedno z obliczy tej opowieści; na drugie składa się niemniej fascynujące spojrzenie na proces leczenia pacjenta według Freuda - rozpisany tu punkt po punkcie, jak i podparty przykładowymi przypadkami terapii konkretnych pacjentów. Wreszcie końcowe rozdziały skupiają się na współczesnej, wcale niejednoznacznej, ocenie nauki i poglądów Freuda... Fascynująca relacja Alana Portera w mej ocenie może zainteresować absolutnie każdego czytelnika.

Warto docenić także bogaty materiał ilustracyjny, jaki pojawia się na kartach książki. Składają się na niego zarówno fotografie tytułowego doktora i innych „ojców” współczesnej psychiatrii, jak też grafiki obrazujące poszczególne elementy psychologii, postrzegania ludzkiej natury, czy też wreszcie odniesienia do świata natury, sztuki i kultury. To nie tylko pomocne materiały, które urozmaicają i ułatwiają odbiór książki, ale przede wszystkim ważna część treści, bez której nie byłaby ona pełną.

Książka ta pozwala zrozumieć nam współczesną psychologię, poznać kształtowanie się tej dziedziny wiedzy, a wreszcie odkryć dokonania jej twórcy - Sigmunda Freuda. I w tym względzie można powiedzieć, że jest to pozycja absolutnie dla każdego, gdyż znajdą w niej wiele ciekawego zarówno zawodowi psychiatrzy i psychoterapeuci, studenci medycyny czy psychologii, jak i po prostu czytelnicy ciekawi świata i ludzkiej natury. Prawdą jest bowiem to, że odkrywanie podanej tu treści jest naprawdę intrygujące.

Książka Alana Portera pt. „Sigmund Freud w pigułce”, to kolejna udana pozycja z naukowej serii Wydawnictwa PWN. To ciekawe spojrzenie na postać i jej dokonania, przystępność i lekkość przekazania informacji oraz efektowność szaty edytorskiej, na co składają się: bogaty materiał ilustracyjny, jednolita dla całej serii oprawa i czytelny układ treści. Ze swej strony gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto.

Ocena recenzenta: 5/6