Dodany: 19.07.2022 11:58|Autor: Uleczkaa38

Odkryj intrygujący świat fizyki kwantowej...

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Fizyka kwantowa - to bez wątpienia królowa fizycznych dyscyplin naukowych, która od wielu lat rozpala wyobraźnię uczonych, kształtuje nowe prawa i teorie, jak też kreuje nasze współczesne spojrzenie na świat i jego naukowe tajemnice. I to właśnie jej została poświęcona intrygująca publikacja „Fizyka kwantowa w pigułce”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

Sten Odenwald, ceniony amerykański fizyk i astronom, postawił sobie niełatwy cel, jakim jest przedstawienie podstaw kwantowej fizyki w taki sposób, by mogła zainteresować każdego czytelnika. I tak autorodsłania przed nami najważniejsze założenia, prawa i teorie tej nauki, przybliża osiągnięcia znakomitych naukowców - z Maxem Planckiem, Neilsem Bohrem i Wernerem Heisenbergiem na czele - jak i wreszcie stawia odważne pytanie: co jeszcze może nam przynieść rozwój fizyki kwantowej?

Całość została podzielona na kilkanaście krótkich rozdziałów, poprzedzonych intrygującym i idealnie wprowadzającym w treść wstępem. Następnie jest nam dane cieszyć się fachową i zarazem przystępnie podawaną wiedzą. Możemy dowiedzieć się m.in., kiedy rozpoczęła się era fizyki kwantowej, na czym opierają się jej podstawowe założenia z pomiarami, spisami i teoriami kwantowymi na czele, jakie niesie sobą zagrożenia (broń jądrowa), czy też, jak obecnie wygląda nasz stan wiedzy na ten temat.

Znajdziemy tu także ciekawe odniesienia do kontrowersyjnej teorii strun (według której świat jest zbudowany z ciągnących się strun, nie zaś cząsteczek), nawiązania do popularnego zjawiska supersymetrii (teoria opisująca przekształcanie bezonów w fermiony), opis teorii grawitacji kwantowej, czy też zawsze interesujący w swej wymowie temat antymaterii, czyli coś, co zapewne zadecyduje o technologicznym skoku ludzkości w najbliższych latach.

Oczywiście faktem jest, że poruszane tu zagadnienia i tematy siłą rzeczy nie należą do najprostszych. Niemniej autor robi wszystko, by przedstawić tę tematykę w możliwie najbardziej przystępnej i przyswajalnej postaci, skupiając się na punktach najważniejszych, kluczowych dla zrozumienia tych wszystkich fizycznych zjawisk i teorii. I w mej ocenie udało mu się to osiągnąć w naprawdę dobrym stylu, dzięki czemu po tytuł ten mogą sięgnąć zarówno zawodowi fizycy, studenci i uczniowie, jak też po prostu każda osoba, którą ciekawi złożoność naszego świata i wszechświata.

Strony książki wypełnia również bogaty materiał graficzny: portrety największych fizyków w dziejach świata, fotografie kosmicznych teleskopów i innych urządzeń naukowych, jak też liczne wykresy, tabele oraz ryciny. To wszystko nie tylko idealnie uzupełnia treść, ale i pozwala w jeszcze prostszy sposób przyswoić podane fakty i informacje. Do tego warto wspomnieć także o eleganckiej szacie edytorskiej, na które składają się: twarda oprawa, klimatyczna okładka i doskonała jakość papieru oraz druku.

Książka Stena Odenwalda „Fizyka kwantowa w pigułce”, stanowi w mej ocenie idealny pomost pomiędzy literaturą fachową i naukową a popularnonaukową. Ma w sobie cechy podręcznika, encyklopedii i zarazem intrygującego wykładu dla postronnego słuchacza, który ma szansę zrozumieć, jak ważną i ciekawą jest ta dziedzina nauki. Dlatego też przyznaję tej pozycji najwyższą ocenę, jak i oczywiście zachęcam was wszystkich do tego, byście zagłębili się w ten fascynujący świat fizyki kwantowej.

Ocena recenzenta: 6/6