Dodany: 02.07.2022 03:19|Autor:

Książka: Miasto ślepców
Saramago José
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Pewnego dnia na nienazwane miasto w nienazwanym kraju spada epidemia białej ślepoty. Bez ostrzeżenia dotyka ludzi zajętych zwykłymi, codziennymi sprawami, nie oszczędzając nikogo - starców, dzieci, kobiet, mężczyzn, osób prawych i z prawością mających niewiele wspólnego, słabych i silnych.

Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

Ta powieść jest wstrząsającym i głęboko przenikającym czytelnika studium kondycji ludzkiej.

"Fernando Meirelles przemienia powieść José Saramago w trzymający w napięciu thriller, który nie tylko powoduje dreszcze, ale skłania nas do myślenia".

"Variety"

Ekranizacja powieści otworzyła Festiwal Filmowy w Cannes w 2008 roku. W rolach głównych Fernando Meirelles, reżyser "Wiernego ogrodnika", obsadził plejadę gwiazd, m.in. Julianne Moore i Gaela Garcię Bernala.

José Saramago (1922-2010), laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski.

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się m.in.: "Baltazar i Blimunda", "Historia oblężenia Lizbony", "Miasto białych kart" oraz "Ewangelia według Jezusa Chrystusa".

[Wydawnictwo Rebis, 2016]