Dodany: 07.06.2022 11:13|Autor:

Książka: Agáta
Fulmekova Denisa
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

"Po lekturze »Agáty« Denisy Fulmekovej myślę o ostrym słońcu, które padało na udręczoną i poniżoną bohaterkę, gdy w maju 1624 roku dopełnił się jej los. Myślę jeszcze o krzywdzie, której nie sposób wybaczyć, i o żalu, że się nie odstanie. Denisa Fulmeková w oszczędny, niemal kronikarski sposób opisuje losy Agáty oskarżonej o czary. Pokazuje, jak działa mechanizm władzy i przemocy wobec kobiet, a także pozornie nieszkodliwe rzucanie oszczerstw. Fulmeková tworzy zimny, surowy świat, w którym potrzeba miłości, bliskości i bezpieczeństwa nigdy nie zostanie zaspokojona. Agáta - tak jak przez całe życie - w sądnym dniu była bowiem sama. Współczucie i zrozumienie natomiast płynie tylko z jednej strony - od czytelnika".

Urszula Honek

"Kiedy świętej pamięci babcia mówiła jej to, co usłyszała od kobiet przed kościołem, na przykład, że Agátka podoba się temu czy innemu chłopcu, dziewczynka nie brała tego na poważnie. Jej się bowiem nie podobał żaden. Wszyscy byli jakby z jednej gliny ulepieni. Na oko zaradni i silni, ale nietrudno było przewidzieć, co się z nimi stanie za kilka lat: rozpiją się jeszcze bardziej, zaczną się awanturować w domu i ubliżać swoim żonom. Takie przypadki były na wyciągnięcie ręki, więc Agáta nie mogła nie widzieć prostactwa i prymitywizmu swoich niedoszłych zalotników, maskowanych jeszcze młodzieńczą świeżością. W dziewczynie płonęło pragnienie prawdziwej miłości, którego nie chciała poświęcić, żeby tak po prostu zostać mężatką. Babcia do niczego jej nie zmuszała, ale po tym jak zaczęła tracić zdrowie, coraz częściej wyrażała swoje obawy: »Jeśli z nikim się, Agátko, nie zwiążesz, będą się na tobie ostrzyć plotkarskie języki«".

fragment

Denisa Fulmeková (ur. 1967 w Bratysławie). Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Prozaiczka, poetka, redaktorka i publicystka. Debiutowała pod pseudonimem Mina Murrayová zbiorem opowiadań "Tak čo teda?" (2001). Z Petrem Macsovszkym napisała książkę dotyczącą losów bratysławskiej bohaterki "Klebetromán" (2004). Dwukrotnie nominowana do prestiżowej słowackiej nagrody Anasoft Litera za powieści "Konvália" (2016) i "Doctor Mráz" (2018). W 2019 roku opublikowała swoją pierwszą książkę dla dzieci "Ňuňo". Słowackie wydanie "Agáty" ukazało się w 2020 roku.

[Wydawnictwo Książkowe Klimaty, 2022]