Dodany: 10.05.2022 10:28|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Temat rzeka” hasłem 11. Europejskiej Nocy Literatury

Znamy pierwsze szczegóły 11. Europejskiej Nocy Literatury! Kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągającego tysiące słuchaczek i słuchaczy, odbędzie się 20 sierpnia. Kuratorem nadchodzącej edycji został Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „TEMAT RZEKA”.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy i pisarek. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach najciekawszych polskich aktorów i aktorek, a przy okazji odwiedzić nietypowe przestrzenie miasta, często na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Formuła ENL-u od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.

Noc Literatury zagościła we Wrocławiu w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po roku ESK za wydarzenie odpowiadała Strefa Kultury Wrocław, a od tego roku jego organizatorem jest Wrocławski Instytut Kultury. Przez ostatnie lata ENL odwiedził osiedla: Szczytniki, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich i Karłowice. Tegoroczną lokalizację poznamy wkrótce. Od czterech edycji za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest zaproszony kurator bądź kuratorka. W poprzednich latach byli to dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski oraz dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller.

Program 11. edycji literackiego święta przygotował Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi. Przekłada z języka angielskiego, pisze książki dla dzieci i dorosłych, wiersze i teksty piosenek, a także felietony o literaturze i języku. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing.

Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”.  – Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek. – W literaturze bywają są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność.

Więcej informacji znajdziecie na Facebooku Europejskiej Nocy Literatury oraz na oficjalnej stronie internetowej.

Źródło: inf. prasowa
Zdjęcie: inf. prasowa