Dodany: 30.04.2022 01:00|Autor:

Książka: Rok Ognistego Smoka
Sonnenberg Ewa
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"W tomie Ewy Sonnenberg pisząca pobiera nauki kontemplacji, kosmicznej jedności ze wszystkim, co istnieje oraz sztuki zanegowania własnego »ja« u japońskiego mistrza formy haiku Basho. »Rok Ognistego Smoka« można czytać jako zbiór wierszy medytacyjnych, w których ważną rolę odgrywa przewartościowanie kategorii z kręgu kultury europejskiej. Oto rodzi się pytanie, czy nasza mądrość zdobywana przez epoki i pokolenia, tradycja myśli oraz doświadczenie, któremu ufamy, nie powinny zostać poddane rewizji. Otwiera się tutaj możliwość dialogu z buddyzmem zen, istotne jest otwarcie na olśnienia, których nie sposób wypowiedzieć, studiowanie paradoksalnych formuł związanych z duchowym rozwojem, a także ujawnienie ograniczeń naszego umysłu. Poetka wybiera eksperyment literacki: poznawczy, estetyczny, formalny. Poddaje się zagadkowemu urokowi »inności«, bada odległą od naszych przyzwyczajeń wrażliwość, trafnie posługuje się stylizacją literacką, przełamuje wersyfikacyjne standardy, sięgając na przykład po zapisy o długim wersie - wypełniające dwie stronice".

Wojciech Ligęza

[Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2010]