Dodany: 21.04.2022 12:26|Autor:

Kolejny, XVIII już tom z serii "Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej" zawiera wybór tekstów publicystycznych Baudouina de Courtenay. W niniejszym tomie opublikowano te z nich, które - jak przypuszcza Mirosław Skarżyński (który niniejszy zbiór opracował) - dadzą dobre wyobrażenie o jego poglądach moralnych, społecznych i politycznych. Warto przypomnieć i przybliżyć jednego z najlepszych przedstawicieli generacji, która formowała postawy inteligencji polskiej następnych dziesięcioleci.

Spośród spraw wypełniających publicystykę Baudouina jedne nigdy nie znikły z polskiego życia, inne zaś gdzieś w zaciszu przeczekały zakręty dziejowe i powróciły w naszych czasach. Kilka z umieszczonych tu tekstów weszło już do tomu VI "Dzieł wybranych", wydanego w 1984 r., jednak są one tak reprezentatywne i ważne dla publicystycznego nurtu twórczości Baudouina, że siłą rzeczy muszą się znaleźć w każdym wyborze prac publicystycznych tego autora. Ponadto są w nich uwagi, które mimo czasu, jaki upłynął od chwili ich napisania, nie straciły aktualności, co w wielu wypadkach konstatuje się z pewnym, smutnym raczej zdziwieniem.

Całość tekstów podzielono na trzy części, kierując się pokrewieństwem tematyki:
Część I - zagadnienia moralności społecznej
Część II - kwestie narodowościowe
Część III - sprawy wyznaniowe i światopoglądowe.
Część IV - Teksty drobniejsze - zawiera kilka tekstów gazetowych z lat 20., które wybrano dla uzupełnienia sylwetki Baudouina publicysty.

[Księgarnia Akademicka, Ośrodek Myśli Politycznej, 2007]