Dodany: 16.04.2022 09:12|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

Upadł anioł

Harry Angel (Hjortsberg William)

Johnny Favorite to popularny przed wojną piosenkarz, o którym słuch zaginął, kiedy jako żołnierz został ranny w 1943 roku w Tunezji. Jednak po piętnastu latach prywatny detektyw Harry Angel zostaje nieoczekiwanie zatrudniony do odnalezienia go na zlecenie tajemniczego klient, który nazywa się Louis Cyphre. Początkowo prosta sprawa zaczyna przybierać mroczny i dramatyczny obrót kiedy zaczynają ginąć kolejne osoby przesłuchiwane przez Angela, a on sam zostaje wplątany w niepokojące środowisko okultystyczne.

"Harry Angel" to kolejne dzieło, które z dużym powodzeniem można nazwać klasykiem kina grozy znanym większości zaprawionych kinomaniaków. To też kolejny przykład, kiedy bardzo dobry film broni się samym sobą, chociaż wyrósł na podstawie równie dobrej literatury, o której wie już znacznie mniej fanów kina.

Powieść Hjortberga od początku charakteryzuje się elementami kryminału, ale wyczuć w nim można mroczne znamiona znane z powieści grozy. Niby nie taki swojski kryminał, ale też nie stricte horror, bo nie ma tu sił nadprzyrodzonych. Niemniej jednak jej mroczny charakter bardzo dobrze daje się odczuć czytelnikowi i wciągnąć go w tę przyprawiającą o dreszczyk historię. Zwłaszcza za sprawą wątków czarnej magii, które zostały potraktowane poważnie, a nie przedstawione w błahy sposób, który czytelnik skwitowałby przymrużeniem oka, oraz głównego bohatera, który jest twardym i nieustępliwym detektywem ze stalowym kręgosłupem moralnym.

Może wzruszeniem ramion zareagują niektórzy na wątek romantyczny, który niewielką skazą odbija się na głównym bohaterze, ale daleko mu do znacznie bardziej wyuzdanych i czasem nieprawdopodobnych orgii znanych u Grahama Mastertona, którego i tak przecież uwielbiamy za jego mroczne i krwawe horrory.

Wiele już było takich książek, w których twardy przedstawiciel prawa albo detektyw zostaje wplątany w sprawy związane z okultyzmem, satanizmem i wszelkiego rodzaju objawami czarnej magii. Niewiele jednak ma tak dramatyczny i nieoczekiwany finał, który dociera do czytelnik z pełną mocą dopiero wtedy, kiedy po przeczytaniu ostatniego zdania przeanalizuje raz jeszcze szybko wszystko to, co wydarzyło się od samego początku. Szczena lekko opada i ręce same składają się do oklasków.

"Harry Angel" to mrożąca krew w żyłach kryminalna i mroczna opowieść o morderstwie, tajemnicy i okultyzmie, którą koniecznie muszą poznać fani grozy. Czarna magia, voodoo, krwawe rytuały, twardy i moralny detektyw oraz mocny i nieoczekiwany finał to coś, co z pewnością przypadnie wielu czytelnikom do gustu. Powieść lekka i szybka do przeczytania, ale dająca oczekiwane zadowolenie. Jak dla mnie jeden z najlepszych horrorów minionego wieku, który warto przeczytać. Polecam.

By Świat Bibliofila.