Dodany: 09.04.2022 15:05|Autor: Tifanis

Kwiecień 2022

1/15. Kobra (Meyer Deon)
2/16. Okup za Romanowów (Cussler Clive, Burcell Robin)
3/17. Furia tajfunu (Cussler Clive, Morrison Boyd)
4/18. Królewskie ogrody (Falandysz Anna Irena)
5/19. Zazdrość (Nesbø Jo)

Zazdrość, Jo Nesbo - to zbiór opowiadań, w którym każda historia jest inna, ale ich wspólnym mianownikiem i mottem przewodnim jest zazdrość i wynikająca z niej zemsta. Siedmiu bohaterów, siedem motywów, siedem śmierci. Książka interesująca, pełna emocji i ciekawie nakreślonych postaci, a jednak nie porwała mnie, nie sponiewierała emocjonalnie i nie pozostawiła niezatartego wrażenia. Pierwsze opowiadanie – świetne, zaskakujące, gdyby pozostałe trzymały ten sam poziom, oceniłaby książkę wyżej. Ostatnie opowiadanie także pokazuje „ciemną stronę mocy”, namiętność, odrzucenie, zazdrość i zemstę, jest wciągające, ale nieco zbyt przegadane i nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Pozostałe historyjki – takie sobie, przeciętne, banalne, chociaż z pewnym potencjałem i niedopowiedziane, co też ma swoje dobre strony, bo pozostawia miejsce na własną interpretację. Wszystko razem jest jednak jakieś nierówne, za mało intensywne. Można odnieść wrażenie, że to nie kompletne opowiadania, ale szkice, zbiory pomysłów na powieść/powieści, a nie o to mi chodzi, kiedy sięgam po Nesbo.