Dodany: 11.03.2022 13:03|Autor:

Przetrwała trzy lata, setki godzin przesłuchań, tortury, głód, pranie mózgu, zimno i noce w jaskrawym świetle neonówek. Nazywa się Gulbahar Haitiwaji, jest pierwszą ujgurską kobietą, która została zwolniona z chińskiego obozu reedukacyjnego i odważyła się o tym opowiedzieć.

Te obozy są dla Chin tym, czym Gułag był dla ZSRR. Od 2015 roku trafiają do nich także Ujgurzy, mniejszość etniczna i religijna zamieszkująca prowincję Sinciang - region szczególnie ważny dla Chin, znajduje się bowiem na Nowym Jedwabnym Szlaku, a ten jest flagowym projektem politycznym prezydenta Xi Jinpinga. Szacuje się, że co dziesiąty dorosły Ujgur jest dziś osadzony w obozie. Świat mówi o ludobójstwie, a Komunistyczna Partia Chin o walce z islamskim terroryzmem i separatyzmem.

Wspomnienia Gulbahar Haitiwaji to przerażający portret okrucieństw i jednocześnie przejmujące świadectwo postawy Chińskiej Republiki Ludowej wobec mniejszości etnicznych.

"Często też się zdarza, że mówimy o tym, co będzie potem. Zamieszkujemy czasoprzestrzeń pośrednią, która skończy się jutro albo za sto dni, kto wie. Oparte o siebie, z wilgotnymi oczami, niektóre mówią o więzieniu. Ich bracia lub wujowie już tam trafili. Głosy więzną w gardle, gdy mnożą się kolejne odrażające i wstrętne szczegóły: tortury, zimno, szczury, głód, ciemność. Za każdym razem serce ciąży mi jak kamień, a żołądek skręca się ze strachu. Nie chcę iść do więzienia; jeśli mnie tam wyślą, załamię się. Umrę tam".

fragment

Gulbahar Haitiwaji - Ujgurka, ukończyła inżynierię naftową na Uniwersytecie w Urumczi w Chinach. W 2006 roku wyemigrowała z rodziną do Francji.

W 2016 roku poproszono ją o przyjazd do Chin w celu uregulowania spraw urzędowych. Podczas tej rutynowej wizyty została uwięziona i następnie skazana na siedem lat pobytu w obozie reedukacyjnym.

Dzięki staraniom rodziny przebywającej we Francji Gulbahar uwolniono po prawie trzech latach pobytu w więzieniu.

Rozenn Morgat - dziennikarka francuskiego "Le Figaro". Pracowała jako korespondentka "Le Temps", "Ouest-France" i "La Chronique", miesięcznika "Amnesty International". Studiowała w Instytucie Nauk Politycznych w Rennes, na Uniwersytecie Paryskim w Nanterre, a także na Uniwersytecie Warszawskim.

[Wydawnictwo W.A.B., 2022]