Dodany: 28.02.2022 09:52|Autor:

Pierwsza polska książka poświęcona Tybaldowi IV, hrabiemu Szampanii, królowi Nawarry (1201-1253), zawierająca przekłady jego pieśni - arcydzieł literatury starofrancuskiej. Obszerne wprowadzenie ukazuje żywot i twórczość Tybalda na tle epoki i poezji średniowiecznej Francji. Tłumaczeniom towarzyszą teksty oryginałów i zapisy melodii opracowane przez Jacka Kowalskiego we współpracy z Tomaszem Dobrzańskim, który jest też autorem rozdziału o muzycznych aspektach twórczości truwerów.

Do książki dołączona jest płyta "Król - Poeta - Rycerz Boży. Pieśni Tybalda hrabiego Szampanii króla Nawarry" w przekładach Jacka Kowalskiego w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Klub Świętego Ludwika.

Jacek Kowalski - historyk sztuki, mediewista, profesor w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, pieśniarz i tłumacz pieśni dawnej Francji, które wykonuje we własnych przekładach i parafrazach z zespołem Klub Świętego Ludwika.

Tomasz Dobrzański - muzyk, znawca dawnych kultur muzycznych, budowniczy instrumentów historycznych, lider wrocławskiego zespołu Ars Cantus i kierownik muzyczny zespołu Klub Świętego Ludwika.

[Wydawnictwo Miles, 2021]