Dodany: 26.02.2022 09:43|Autor:

Książka: Przekrój przez Mroza
Górski Janusz [grafik]
Notę wprowadził(a): Marylek

Pierwszy wybór ilustracji Daniela Mroza do "Przekroju" to niesamowita galeria winiet, rączek, spisów treści i surrealistycznych tytulików "Zagadek kryminalnych". A zarazem wzruszająca, zabawna, mądra opowieść o niezwykłym człowieku, będącym od lat jedną z legend Krakowa. Ilustracje Mroza - małe arcydzieła grafiki i liternictwa - tworzyły natychmiast rozpoznawalną szatę graficzną kultowego tygodnika. Źródłem jego rysunkowego uniwersum, zbudowanego wyłącznie z kreseczek, była fascynacja rycinami z dziewiętnastowiecznych magazynów ilustrowanych i encyklopedii.

O artyście opowiadają: Łucja Mróz-Raynoch - jego córka, Mieczysław Czuma - ostatni redaktor naczelny legendarnej edycji "Przekroju" oraz Adam Macedoński - rysownik i kolega Mroza z redakcji. Łucja Mróz-Raynoch wspomina: "Słyszałam, że się ojca bano, ponieważ był silny, wielki, a kiedy się zdenerwował, to straszliwie ryczał - człowieka dosłownie wbijało w ziemię. No cóż, miał prawie dwa metry i był kiedyś bokserem. Można się przestraszyć". Wszystkie rysunki w książce są reprodukowane z oryginalnych prac.

Książka jest wynikiem rozmów z Mieczysławem Czumą, Adamem Macedońskim i Łucją Mróz-Raynoch przeprowadzonych przez Janusza Górskiego w roku 2019 w Krakowie.

[Wydawnictwo Słowo / obraz terytoria, 2020]