Dodany: 19.01.2022 08:18|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Łukasz Barys laureatem Paszportu POLITYKI!

Znamy laureatów Paszportów POLITYKI 2021! W kategorii Literatura wyróżnienie otrzymał Łukasz Barys za powieść "Kości, które nosisz w kieszeni".

Paszport POLITYKI 2021 w kategorii Literatura otrzymał Łukasz Barys za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości.

Barys Łukasz urodził się w 1997 roku. Debiutancką powieść Kości, które nosisz w kieszeni (Barys Łukasz) (Wydawnictwo Cyranka) poświęcił Pabianicom, miastu, w którym się urodził. Miał już na koncie debiut poetycki – książkę Wysokie słońce (Barys Łukasz) (2020 r.), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu Złoty Środek Poezji. Był też laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza, konkursów Krajobrazy Słowa oraz Inspirowani Tyrmandem. W powieści Pabianice portretuje od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych. A każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo.

W kategorii Literatura nominowani byli także Łapczyńska Elżbieta oraz Uzdański Grzegorz.

Partnerami kategorii są: Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Wrocławski Dom Literatury.

Źródło: polityka.pl
Zdjęcie: Leszek Zych / Polityka