Dodany: 07.01.2022 18:56|Autor: Uleczkaa38

Lekcja astronomii dla każdego!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

O naszym świecie, otaczającej nas rzeczywistości i codzienności życia wiemy już niemalże wszystko... Dlatego też coraz częściej dosięgamy swoimi pytaniami tego, co znajduje się w poza naszą błękitną planetą - w przestrzeni kosmicznej. I tu z pomocą przychodzi nam kolejna odsłona znakomitej serii Wydawnictwa Naukowego PWN „50 idei, które powinieneś znać”, która tym razem nosi tytuł „Astronomia”.

Tym razem nasza czytelnicza podróż którą znaczą najważniejsze prawa, zasady, teorie i pojęcia astronomiczne, zabiera nas wprost do gwiazd,. To właśnie z niej dowiemy się m.in., jak wyglądają poszczególne planety w naszym układzie, czym są i jak długo żyją gwiazdy, jak powstał wszechświat, jak daleko stąd są inne układy słoneczne oraz czy istnieje szansa, by kiedyś tam dotrzeć. To również moc informacji na temat czarnych dziur, komet i asteroid, rodzajów ciał niebieskich oraz tego, czy wszechświat ma gdzieś swój kraniec...

Giles Sparrow, autor niniejszej pozycji i zarazem ceniony astronom, zaoferował nam intrygujące spojrzenie na kosmos i wszechświat. Spojrzenie jak najbardziej naukowe, merytoryczne i fachowe, aczkolwiek oparte na najważniejszych informacjach, które z łatwością przyswoi każdy z nas - również i kompletny laik na polu tej niełatwej dziedziny wiedzy. To teorie, odkrycia i fakty, składające się na kompletny obraz tego, czym jest astronomia i czego za jej sprawą mogliśmy się do tej pory dowiedzieć, jako ludzkość.

Tradycyjnie już dla tej serii, dokonano podziału treści na kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, z których każdy podejmuje inny aspekt tytułowego zagadnienia. I tak też mamy tu absolutne podstawy dotyczące naszego układu słonecznego, podziału planet i roli słońca. Mamy informacje o rodzajach planet, gwiazd i układów planetarnych, które zdążyliśmy już odkryć. Znajdziemy tu również wiele odniesień do fizycznych praw, które pozwalają nam poznawać kosmos, przemierzać go oraz rozumieć w coraz większym stopniu. Wreszcie nie zabrakło tu jakże interesujących informacji o tym, czy mogą istnieć gdzieś planety podobne do naszej, Ziemi...

Z pewnością już sam temat książki jest intrygujący, gdyż każdy z nas zastanawia się od czasu do czasu nad tym, jak tam jest gdzieś daleko w kosmosie. Oczywiście, lektura tej pozycji nie zaspokoi pełni głodu wiedzy, ale na pewno dostarczy tych faktów i informacji, które są najważniejsze. I tu warto docenić, że mimo niewątpliwie dość skomplikowanego materiału, udało się autorowi przedstawić tę wiedzę w naprawdę przystępny, zrozumiały i przy tym jak najbardziej fachowy sposób.

Kolejnym plusem jest jakość prezentacji tych wszystkich materiałów, obejmującej liczne dodatki graficzne w postaci różnego rodzaju tabel, wykresów, rycin i ilustracji, jak i też przejrzysty układ treści - z wyraźnym wyszczególnieniem wszystkiego, co najważniejsze. To uprzyjemnia naszą lekturę, usprawnia jej przebieg oraz ułatwia odbiór tych wszystkich ciekawych faktów i wiadomości. Poza tym znakomite jest to, że książka, podobnie jak i każda inna odsłona serii, przybiera spójną postać wydania – twarda oprawa, czarne kolory okładki, podobna czcionka tytułu.

Podobnie, jak ma to miejsce w odniesieniu do innych pozycji tej serii, również ten tytuł może zaciekawić bardzo szerokie grono odbiorców - od uczniów, studentów i nauczycieli począwszy, a skończywszy na pasjonatach tematu i wszystkich tych, którzy po prostu chcę poszerzyć swoją wiedzę na temat kosmosu i astronomii. To właśnie im wszystkim lektura książki „Astronomia: 50 idei, które powinieneś znać” zapewni wiele przyjemności, intelektualnej rozrywki i niezapomnianych wrażeń. Ze swej strony oczywiście zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto.

Ocena recenzenta: 6/6