Dodany: 25.12.2021 23:01|Autor: antypater

Kartagina w pigułce.

Francuska badaczka przeszłości, pani Magdeleine Hours-Miedan (1913 - 2005) zaoferowała swoim czytelnikom, wydaną po raz pierwszy w 1949 roku, a później wielokrotnie wznawianą książeczkę pt. ''Kartagina'' (link: Kartagina (Hours-Miédan Magdeleine)). Polskie wydanie jest tłumaczeniem jej wydania 5-tego z 1982 roku. W tym oto niewielkim opracowaniu, wydanym u nas przez Volumen autorka w sposób prawie hasłowy przybliża czytelnikom Punijczyków oraz ich historię wraz z ich cywilizacją (kulturą, niezbyt oryginalną sztuką oraz religią). Jest to opracowanie charakteryzujące się orientacją wybitnie pro-kartagińską, ponieważ pani Hours-Miedan nie kryje swoich osobistych sympatii. Taki stan rzeczy powoduje, że do niektórych osądów prezentowanych w tej pracy, jak na przykład do umiłowania przez Kartagińczyków pokoju, należy podchodzić z pewną ostrożnością. Warto jest też wspomnieć, że podczas podbojów arabskich, wbrew temu, co twierdzi autorka tej książki, Kair jeszcze nie istniał. Jest to dość częsty błąd popełniany przez historyków starożytności wtedy, kiedy to przychodzi im wspomnieć o podbojach arabskich. Pomimo wyżej wymienionych uchybień wspomnianapozycja książkowa jest warta lektury.