Dodany: 22.12.2021 14:33|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wyniki konkursu Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY

Gala konkursu Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY już za nami! Poznaliśmy najlepsze pozycje z zakresu literatury dziecięcej ostatnich miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z listą laureatów.

Konkurs "Książka Roku" ustanowiono w 1988 r. Obecnie jury powołane przez Zarząd Główny PS IBBY przyznaje nagrody w trzech kategoriach:

- dla pisarza (za książkę dla dzieci i osobno dla młodzieży),
- dla ilustratora (za książką obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną),
- za upowszechnianie czytelnictwa i promocję książki dla młodego czytelnika.

Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Mateusz Świetlicki przyznało dwie nagrody główne i trzy wyróżnienia honorowe.

Nagrodę literacką w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY i tytuł „Książki Roku 2021” otrzymują:

- w kategorii „książka dla młodszych”: Justyna Bednarek za książkę "Dom numer pięć", il. Anna Sędziwy, Wydawnictwo Literackie,
- w kategorii „książka dla starszych”: Barbara Stenka za książkę "Zostań sama w domu", Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Wyróżnienia literackie w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY otrzymują:

- Bednarek Justyna za książkę "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej", il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
- Orlińska Zuzanna za serię "Uczeń sztukmistrza (tom 1. Król Myszy, tom 2. Powietrzny żeglarz)", Wydawnictwo Literatura,
- Rygiel Katarzyna za książkę "Strażnik Klejnotu", Wydawnictwo Dwukropek.

W tegorocznym konkursie do nagrody literackiej nominowano także następujących twórców i twórczynie:

- Grzegorzewska Wioletta, "Lola i ptaki (Grzegorzewska Wioletta)", il. Joanna Rusinek, Wydawnictwo HarperCollins,
- Jędrzejewska-Wróbel Roksana, "Stan splątania (Jędrzejewska-Wróbel Roksana)", Wydawnictwo Literackie,
- Kiereś Emilia, "Lapis (Kiereś Emilia)", Wydawnictwo Kropka,
- Majgier Katarzyna, "Abrakadabra... Mamy problem! (Majgier Katarzyna)", Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
- Szczygielski Marcin, "O sołtysie Salomonku i tęczy (Szczygielski Marcin)", il. Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy, a po więcej informacji o laureatach w pozostałych kategoriach plebiscytu odsyłamy na oficjalną stronę Polskiej Sekcji IBBY.

Źródło: informacja prasowa / Polska Sekcja IBBY
Zdjęcie: materiały prasowe