Dodany: 28.11.2021 18:25|Autor: Wiedzma13

Książka: Szamańskie tango
Jadowska Aneta

Podróż po Zaświatach

„Szamańskie tango” to kontynuacja „Szamańskiego bluesa” autorstwa Anety Jadowskiej.
Druga część ma w sobie to, czego w dużej mierze zabrakło mi w pierwszym tomie. Przede wszystkim mowa tu o większym skupieniu się na szamanizmie. Przyznaję, że z przyjemnością lepiej poznałam Zaświaty i rytuały, które pojawiły się na kartach powieści. Miały bardzo fajny klimat, taki nieco afrykański, chociaż szamani pochodzili z różnych kręgów kulturowych. Oczywiście Jadowska nie byłaby sobą, gdyby nie puściła oka do czytelników pod postacią Wędrowca. Fajne to było!
Nie dość, że sceny w Zaświatach bardzo dobrze rozbudowały świat i wykazywały brutalność magii szamańskiej, to jeszcze stworzyły świetne tło dla postaci Sępa. Bardzo podoba mi się rozwój tego bohatera i jego historia. Tak jak podejrzewałam, kryje się za nim dużo więcej niż ten bezczelny uśmiech i olewactwo. Uważam, że opisanie jego przeszłości genialnie wpłynęło na relację jego i Witkaca. Cały ten wątek został zaskakująco dobrze przedstawiony i miał mocne podłoże psychologiczne, a mam wrażenie, że na ogół autorka nie przykłada zbyt dużej wagi do psychologii postaci.
Generalnie ciekawie było obserwować, jak zmienia się Witkacy - jaki wpływ ma na niego ojcostwo, jak kształtuje się jego relacja z Sępem, jak rozwija się jako szaman. Utwierdziłam się też w przekonaniu, że zdecydowanie jest „moim typem postaci”, czyli człowiekiem, który potrafi wiele poświęcić i zaryzykować dla swoich bliskich.
Sama historia może nie była tak dynamiczna jak w pierwszej części, bo było tu zdecydowanie mniej wątku kryminalnego, za to więcej rytuałów szamańskich, ale jako całość i tak oceniam bardzo dobrze. W gruncie rzeczy cieszę się, że ten tom skupił się na relacjach Witkacego z Kurczaczkiem i Witkacego z Sępem, bo pozwoliło mi to samej przywiązać się do bohaterów.
Podsumowując, to bardzo udana kontynuacja trylogii szamańskiej. Ba, pod wieloma względami wypada lepiej od pierwszego tomu, co nie bywa zbyt powszechne. Z przyjemnością sięgnę po trzecią część. Oczywiście polecam :)

Recenzja została umieszczona również na innych stronach.