Dodany: 28.11.2021 11:17|Autor:

Alasdair MacIntyre sprzeciwia się stanowiskom akcentującym istnienie radykalnej, jakościowej różnicy między kondycją zwierzęcą i ludzką. Zwraca uwagę na różne formy wspólnotowego życia, które odgrywają istotną rolę w wielogłosie współczesnych dyskusji w dziedzinie filozofii moralności, a także w kształtowaniu i utrzymywaniu naszych zdolności do prowadzenia dobrego życia.

Serię zapoczątkowało wydanie książki "Kim jest czło­wiek?" Abrahama J. Heschela w tłumaczeniu Katarzyny Wojtkowskiej, inicjatorki serii. Od 2017 roku ukazały się: "Moje poszukiwania absolutów" Paula Tillicha, "Dlaczego kochamy?" Harry’ego Frankfurta, "W mroku uczonej niewiedzy" Karola Tarnowskiego, "Sens życia i jego znaczenie" Susan Wolf, "Lustereczko, powiedz przecie…" Simona Blackburna, "Status moralny. Obowiązki wobec osób i innych istot żywych" Mary Anne Warren, "Śmierć i życie po śmierci. Kiedy umrę, ludzkość będzie trwać" Samuela Schefflera, "Prawda i życie. Dlaczego prawda jest ważna" Michaela Patricka Lyncha oraz "Godny pożądania stan świadomości. O przyjemności jako wartości ostatecznej" Katarzyny de Lazari-Radek.

"Seria »Kim Jest Człowiek?« jest płaszczyzną rozmowy, do której zapraszamy uczonych i myślicieli, przedstawicieli różnych środowisk, a także wszystkich, dla których kluczowe jest pytanie o człowieka".

Katarzyna Wojtkowska

[Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2021]