Dodany: 28.11.2021 10:14|Autor:

Książka: Ewangelia dzieciństwa
Millet Lydia
Notę wprowadził(a): Marylek

Finalistka Pulitzera i autorka dwukrotnie nominowana do National Book Award, Lydia Millet, powraca z nową przejmującą powieścią o świecie, w którym przyszło nam żyć.

Eve, podobnie jak jedenaścioro innych dzieci, znalazła się w letnim domku wbrew własnej woli. To jej rodzice - którzy właśnie pogrążają się ze swoimi znajomymi w alkoholowym otępieniu - wybrali to miejsce na wspólne spotkanie. No nic, trzeba będzie to jakoś przeżyć.

Letnia sielanka nie trwa jednak długo - zapowiadany wcześniej huragan i gwałtowna burza niszczą część posiadłości. Okazuje się, że dzieci i rodzice mają zupełnie inne podejście do tego, co należy zrobić: wyjechać i ratować życie, czy zostać, żeby chronić to, co jeszcze zostało?

Posługując się kolejnymi metaforami i alegoriami, Lydia Millet kreśli świat zadziwiająco podobny do naszego, nadając mu symboliczny rys czasów ostatecznych. W profetycznym i dającym do myślenia tonie opisuje zaostrzający się konflikt pokoleń, którego rozwiązanie wydaje się niemożliwe.

- Finalistka National Book Award
- Jedna z dziesięciu najlepszych książek roku 2020 wg "The New York Times"
- Wyróżniona przez m.in. "Time", "Washington Post" i "Esquire"

"Mrocznie zabawna i boleśnie ostra... »Ewangelia dzieciństwa« to najbardziej bezpośrednie dzieło Millet o niszczycielskich skutkach denializmu klimatycznego".

"Los Angeles Times"

"Millet zjadliwie oddaje samozadowolenie starszych pokoleń w obliczu apokalipsy oraz słuszny gniew, wytrwałość i praktyczne podejście młodych".

"New Yorker"

"Dzięki niezawodnie lekkiemu pióru Millet tworzy cierpką bajkę o zmianach klimatu, nasycając mity założycielskie nowym znaczeniem i - wreszcie - nadzieją".

"New York Times"

[Wydawnictwo Echa, 2022]