Dodany: 24.11.2021 19:50|Autor: ilia

cytat z książki


- A arrondissements? - zapytał Frank. - Czuję się całkiem zagubiony. (...)

- Wkrótce po rewolucji wewnętrzna część miasta została podzielona na dwanaście arrondissements. W 1860 roku jednak cały Paryż podzielono na dwadzieścia nowych. Zaczynają się przy Luwrze i po zachodniej stronie Île de la Cité: to jest dzielnica zwana Jedynką. Następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara spiralnie przyrastają. Cztery pierwsze znajdują się na Prawym Brzegu (Sekwany). Trójka obejmuje Temple, a Marais znajduje się głównie w Czwórce. Do Piątki, obejmującej Dzielnicę Łacińską, trzeba przejść na drugą stronę rzeki. Szóstka to okolice Ogrodu Luksemburskiego, a Siódemka, choć nieco nudna, za to zamożna, to Les Invalides i wieża Eiffla. Znów wracamy na przeciwny brzeg rzeki i mamy Ósemkę, wielką połać ciągnącą się z południa na północ, od rzeki aż po Park Monceau i ze wschodu na zachód, od Łuku Trumfalnego przez Pola Elizejskie do Madeleine i Opery. Ósemka jest bardzo nobliwa.

I znów okrążamy miasto. Dziewiątka aż do Dwunastki są na Prawym Brzegu. Dwunastka zaczyna się przy Bastylii i ciągnie się wzdłuż Faubourg Saint-Antoine do starej bramy Vincennes. Następnie na Lewym Brzegu są Trzynastka i Czternastka, czyli Montparnasse i Piętnastka.

I z powrotem na Lewy Brzeg do ostatnich pięciu dzielnic. Szesnastka jest wydłużona i obejmuje zachodnią część miasta do Łuku Triumfalnego i avenue de la Grande-Armée. Za nią już mamy Lasek Buloński. W Szesnastce są stare wioski, takie jak Passy, gdzie mieszkał Benjamin Franklin, oraz avenue Victor Hugo. Ma opinię eleganckiej i międzynarodowej. Nad nią, na północno-zachodnim krańcu miasta, jest Siedemnastka, a na zachód od niej dawna wioska Neuilly. (...)

- Osiemnastka - ciągnął młody Jules - zawiera najwyższe części miasta, Clichy i Montmartre. A na zewnętrznych północno-wschodnich krańcach leży Dziewiętnastka z parkiem Buttes-Chaumont oraz Dwudziestka, z robotniczym Belleville i cmentarzem Père-Lachaise. *

---
* Edward Rutherfurd, z Rozdziału 1924 r., w "Paryż", przeł. Agnieszka Mitraszewska, Wydawnictwo Czarna Owca, 2015, s. 697-698.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 105
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: