Dodany: 14.11.2021 00:40|Autor:

Książka: Gabinet matematycznych zagadek
Stewart Ian
Notę wprowadził(a): margines

"- Widzę, że to pani kot - powiedziała pani Jones do pani Smith. - Jaki ma śliczny biały ogon! A ile ma pani kotów?
- Nie tak dużo - odparła pani Smith. - Nasz sąsiadka, pani Brown, ma dwadzieścia, a to o wiele więcej niż ja.
- Ale nadal mi pani nie powiedziała, ile ma pani kotów!
- No cóż… ujmę to w ten sposób: jeśli wybierze pani losowo dwa z moich kotów, prawdopodobieństwo, że oba mają białe ogony, wynosi dokładnie jedna druga.
- To mi nie mówi, ile ich pani ma!
- Owszem, mówi.
Ile kotów ma pani Smith - i ile z nich ma białe ogony?"

fragment książki

Profesor Ian Stewart - jeden z najsłynniejszych brytyjskich matematyków. Napisał wiele książek popularnonaukowych, m.in. "Czy Bóg gra w kości?", "Listy do młodego matematyka", "Krowy w labiryncie", a także, wspólnie z Terrym Pratchettem, "Naukę Świata Dysku". Od czternastego roku życia skrupulatnie spisywał wszystkie ciekawostki, anegdoty, gry i łamigłówki ze świata matematyki, jakie tylko mógł znaleźć, a o których nigdy nie słyszał w szkole. Jego zapiski przez lata rozrosły się do sześciu tomów, by w końcu stać się "Gabinetem matematycznych zagadek". Otrzymał Nagrodę Michaela Faradaya od Towarzystwa Królewskiego w Londynie za rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi w społeczeństwie. Jest konsultantem ds. matematyki pisma "New Scientist" i profesorem matematyki na Uniwersytecie Warwick.

Bestsellerowa kolekcja matematycznych rozmaitości profesora Iana Stewarta.

Czy to możliwe, by matematyka była aż tak ciekawa? Zajrzyj do gabinetu profesora Stewarta i dowiedz się:
- Że można usłyszeć kształt bębna
- Dlaczego minus daje plus
- Jak bez patrzenia zgadnąć, czy królik w kapeluszu jest czarny, czy biały
- Jak wyjąć wisienkę z kieliszka (to trudniejsze, niż myślisz!).

W gabinecie profesora Stewarta roi się od matematycznych osobliwości: niewyjaśnionych twierdzeń, tajemniczych liczb i paradoksów, które mają wiele wspólnego z naszym codziennym życiem…

W jego zdumiewającej kolekcji znajdziecie zarówno przystępnie i jasno opisane największe zagadki współczesnej matematyki (choć niektóre z antycznym rodowodem!), nad którymi łamią sobie głowy najwięksi naukowcy, jak i niezwykłe ciekawostki, gry i sztuczki. Odkryjcie ekscytującą stronę matematyki!

Pobudza szare komórki, uczy, bawi i zaskakuje.

"Stewart serwuje pouczający odpowiednik menu wyróżnionego gwiazdkami Michelina albo raczej szwedzki stół pełen przekąsek. W dodatku są one tak przyrządzone, byście mieli apetyt na więcej".

Tim Radford, "The Guardian"

[Wydawnictwo Literackie, 2021]