Dodany: 09.11.2021 12:03|Autor: Uleczkaa38

Kolejna, komiksowa wyprawa do świata skandynawskiej baśni...

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Nakładem Wydawnictwa Egmont Polska ukazała się właśnie najnowsza, druga część komiksowego cyklu fantasy dla dzieci - "Światła Północy"! To wspaniała opowieść o niezwykłych przygodach małej dziewczynki Sonji, która za sprawą magii przeniosła się do baśniowego świata skandynawskich mitów. Komiks nosi tytuł "Uczennica wyroczni" i funduje nam blisko 150 stron porywającej lektury.

Sonja - główna bohaterka tej komiksowej sagi - przebywa wciąż w baśniowym świecie Jotundale. Tam, przy wiernym wsparciu Espena i grupy dzielnych trolli, przychodzi jej walczyć ze złem pod postacią podstępnego wodza Wikingów, który ponownie pragnie zawładnąć tą krainą. Co więcej, ponownie pojawia się w otoczeniu dziewczynki tajemniczy olbrzym o imieniu Trym, który wciąż podąża jej śladem. Wreszcie z każdym kolejnym dniem Sonja odkrywa pisane jej przeznaczenie, które wiąże się oczywiście z Jotundale...

Fabułę opowieści znaczą kolejne losy Sonji, Espena i reszty bohaterów, którzy muszą walczyć z podstępnymi Wikingami, zwodzić olbrzyma Tryma oraz poszukiwać odpowiedzi na najważniejsze pytania o przyszłość - m.in. u tytułowej Wyroczni. A wszystko to przybiera postać pędzącej z zawrotną prędkością akcji, emanacji magii, walki oraz fascynujących zagadek, jakie muszą być rozwikłane. To barwna, inteligentna i niezwykle emocjonująca opowieść, która ma szansę zachwycić tak dziecięcego, jak i dorosłego odbiorcę.

Malin Falch zafundowała nam kolejną porcję barwnych przygód z udziałem naszych ulubionych bohaterów. To również wartka akcja, pokaźna dawka bezpiecznego humoru, fascynujące nawiązania do skandynawskiej mitologii oraz cenna lekcja wychowawcza o tym, jak ważną jest przyjaźń i rodzina w życia człowieka. Wreszcie są to także przepiękne ilustracje, które oczarowują nas od pierwszego spojrzenia, a o które zadbała również sama Malin Falch. Stworzyła ona niezwykle malownicze, bajkowe, pociągnięte lekką i płynną kreską rysunki. Rysunki, które przypominają filmowe kadry, imponujące nam swoją płynnością obrazowania scen akcji, wielką szczegółowością oraz pięknymi i efektownymi kolorami. To nowoczesna i ze wszech miar wspaniała komiksowa sztuka ilustratorska.

Spotkanie z tą opowieścią to również spotkanie ze światem skandynawskich wierzeń, mitologii i baśni. To właśnie kraina Jotundale i jej barwni mieszkańcy pozwalają nam poznać wszystko to, czym fascynują się miłośnicy skandynawskich bajek, a co teraz możemy odkryć również i my. Myślę, że ten aspekt spotkania z tym komiksowym cyklem jest bardzo ważnym i istotnym, gdyż właśnie w ten sposób polskie dzieci mogą odkrywać kulturę innych narodów.

Lektura tego komiksu to wielka przyjemność, świetna zabawa i znakomita rozrywka, gdy uczestniczymy wraz z bohaterami w ich barwnych przygodach, odkrywamy kolejne sekrety baśniowego świata oraz poznajemy w coraz większym stopniu te wszystkie sympatyczne postacie - na czele z uroczą i dzielną Sonją. To również idealna propozycja do wspólnej lektury w rodzinnym gronie, gdzie dziecko, które nie posiadło jeszcze umiejętności czytania, może podziwiać piękne ilustracje i wsłuchiwać się w głos mamy, babci lub starszego rodzeństwa.

Komiks "Uczennica wyroczni", to kolejna udana i niezwykle intrygująca odsłona cyklu autorstwa Malin Falch. To opowieść, która udziela wielu ważnych odpowiedzi, ale też rozbudza nasz apetyt na ciąg dalszy, gdyż z pewnością nie jest to ostatnie spotkanie z dzielną Sonją i jej przyjaciółmi. Ze swej strony gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który w mej ocenie stanowi jedną z najlepszych baśniowych odsłon komiksu dla dzieci na przestrzeni ostatnich lat. Polecam!

Ocena recenzenta: 6/6