Dodany: 10.10.2021 18:43|Autor: Uleczkaa38

Baśniowa opowieść o magii, przyjaźni i miłości...

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Baśniowa opowieść dla dzieci i młodzieży, której strony wypełnia przygoda, humor i piękne emocje... - tak oto przedstawia się znakomita książka Macieja Rożna pt. „Jaga i dom na orlich nogach”. Powieść ta nawiązuje klimatem do dawnych, tradycyjnych i klasycznych bajek i baśni, aczkolwiek została przedstawiona w bardzo nowoczesnej postaci. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.

Oto Jaga Kurzastopka - młoda czarownica, córka uzdrowicielki magicznych stworzeń oraz hodowcy chatek na kurzych łapkach. Jej szczęśliwą codzienność życia w wiosce Klekotki burzy jednak nikczemna napaść tajemniczych wojowników, którzy uprowadzają rodziców dziewczynki, jak też kradną cenne jaja, z których mają się wykluć wkrótce nowe chatki. Jaga, chcąc ratować rodziców, udaje się do magicznego miasta Kraków, gdzie spotyka potężnego Mistrza Twardowskiego. Ten zgadza się pomóc dziewczynce pod warunkiem, iż ta przyjmie posadę „złotej rączki” w Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń. Jaga przyjmuje tę ofertę...

Maciej Rożen zaprosił nas do odbycia niezwykłej wyprawy w świat magii, przygody i ciepłego humoru. Wyprawy, opartej na interesującym koncepcie połączenia nowoczesnej bajki z naszymi klasycznymi polskimi legendami, czego efektem jest tyleż porywająca, co bardzo zaskakująca historia. To wartka akcja, liczne i niespodziewane obroty zdarzeń, cała gama barwnych postaci oraz świat ludzi i innych fantastycznych nacji, którego poznawanie stanowi dla nas wielką przyjemność.

Na opowieść składają się krótkie rozdziały, ukazujące kolejne wydarzenia z życia głównej bohaterki - Jagi. To zapoznanie nas z tym światem i z młodą czarownicą, ukazanie okoliczności napaści na jej rodzinną wieś, jak wreszcie relacja o podróży do Krakowa, która już na zawsze odmieni jej całe życie. A potem jest jeszcze więcej niezwykłych zdarzeń, przygód, odkrywania tajemnic Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń oraz czas poszukiwania rodziców. I powiedzieć o tej książce, że dzieje się tu wiele, to tak, jakby nic nie powiedzieć, gdyż każda strona tętni akcją i humorem.

Niezwykłą osobą jest najważniejsza postać na tej baśniowej scenie - Jaga Kurzastopka. To rezolutna, ciekawa świata, obdarzona wielkim sercem i do tego niezwykle odważna dziewczynka, która podążając na ratunek swoim bliskim musi stawić czoła wielu przeszkodom, jak też pewnemu podstępnemu czarnoksiężnikowi. Najważniejsze jest to, że każdy mały czytelnik polubi tę postać, uwierzy w nią i odnajdzie w niej swojego przyjaciela. Oczywiście poznamy tu także wielu innych barwnych bohaterów z drugiego planu na czele z mistrzem Janem Twardowskim.

Niemniej fascynującym jest świat tej opowieści, czyli coś na wzór magicznej, quasi-średniowiecznej krainy czarów, ludzi, czarownic, wróżek, biesów, demonów i innych niezwykłych stworzeń, nawiązującej do dawnych dziejów naszego kraju. I udało się autorowi opisać to miejsce w niezwykle szczegółowy, malowniczy i klimatyczny sposób, dzięki czemu chwilami czujemy się tak, jakbyśmy naprawdę się w nim znaleźli. Niezwykłym jest także poznawanie i odkrywanie sekretów tej bajkowej rzeczywistości, m.in. na czele z motywem hodowania żywych chatek, z którym nigdy wcześniej nie spotkałam się w kartach literatury.

Lektura upływa nam w błyskawicznym tempie, co jest zasługą zarówno barwnej i zaskakującej fabuły, jak też samej konstrukcji, gdzie mamy kilkadziesiąt krótkich, lecz wypełnionych akcją i emocjami rozdziałów. Warto bowiem zauważyć, że oprócz samej rozrywki i przedniej zabawy książka niesie ze sobą także piękną lekcję o tym, jak ważne są rodzina, przyjaźń i miłość w życiu absolutnie każdego – tak ludzi, jak i magicznych stworzeń. I to połączenie przyjemności z cenną lekcją wychowawczą wydaje się wielką siłą tej opowieści.

„Jaga i dom na orlich nogach” to znakomita propozycja dla każdego dziecka i nastolatka. Propozycja, która zachwyca swoją stroną fabularną, bawi przednim humorem i porusza pięknymi emocjami, wypełniającymi jej stronice. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który z pewnością was nie zawiedzie. Polecam tym bardziej, że wkrótce ukaże się kolejna część baśniowego cyklu, zatytułowana „Strażnicy wrót”.

Ocena recenzenta: 6/6