Dodany: 09.10.2021 16:28|Autor:

Książka: Więcej niż kino
Janicka Bożena
Notę wprowadził(a): Marylek

Zbiór publikowanych na łamach miesięcznika "Kino" felietonów "Ścinki" Bożeny Janickiej. Znajdują się w nim wybrane teksty, pierwszy z datą: 01 I 2000, ostatnie z 2016 roku, w wersjach zaktualizowanych na potrzeby publikacji książkowej.

Autorka, towarzysząca polskiemu kinu od lat, widzi w nim "więcej niż kino". Tak pisała w artykule, zatytułowanym "Jest ważniejsze" (w n-rze 1/2014) komentując najliczniej oglądane polskie filmy naszego 25-lecia oraz nowe, z roku 2013: "Zapytano mnie w pewnej audycji radiowej, czym różni się polskie kino od zagranicznego. Zanim zdążyłam powtórzyć którąś wypolerowaną od zużycia hipotezę, usłyszałam własną odpowiedź: jest ważniejsze. Rzecz jasna dla nas, jako pewnej wspólnoty kulturowej. Polskie kino żyje bowiem nie tylko na sali kinowej, po seansie wychodzimy z obejrzanym filmem na ulice naszych miast".

W tych świetnie napisanych, błyskotliwych felietonach, wolnych od "wypolerowanych od zużycia hipotez" pojawiają się najważniejsze pytania, na które szuka odpowiedzi dzisiejsze polskie kino: czyją własnością są nasze mity narodowe, gdzie przebiega granica między autocenzurą a poczuciem odpowiedzialności, czy łamiąc kolejne tabu przed którymś trzeba się zatrzymać - i podobne.

W zbiorze znajdą się także teksty o filmach dokumentalnych oraz felietony o wybranych filmach zagranicznych, stanowiących ważny kontekst dla kina polskiego.

[Fundacja dla Kina, 2017]