Dodany: 04.10.2021 10:19|Autor: Asienkas

Książka: Spotkanie
Luciani Brigitte, Tharlet Eve [komiks]

Patchworkowa rodzina

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Czy borsuki i lisy mogą tworzyć zgrany zespół? W bajkach wszystko jest możliwe. Przedstawiam wam komiks „Pan Borsuk i pani Lisica”, gdzie zwierzątka, pomimo dzielących je różnic, zakładają rodzinę. Nie jest to łatwe, ponieważ nie wszyscy jej członkowie cieszą się ze zmian w norce.

Opisana historia to bardzo ciepła opowieść o tym, że różnice nie muszą nas dzielić. Bohaterowie to pan Borsuk i trójka jego dzieci oraz pani Lisica z córeczką. To właśnie najmłodsi najtrudniej znoszą zmianę i nie chcą zaakceptować nowych towarzyszy. Nie potrafią znaleźć płaszczyzny do porozumienia, podkreślając na każdym kroku odmienność kompana. W toku akcji okazuje się, że to, co inne, nie jest gorsze, a nawet pomaga rozwiązać sytuacje, w których sami mieliby trudności.

Treść komiksu można interpretować na dwa sposoby. Po pierwsze, okoliczności, w których dziecko musi zmierzyć się z podobną sytuacją, jak jego bohaterowie. „Patchworkowe” rodziny to nie jest coś niezwykłego, jednak dzieciom nie zawsze łatwo zaakceptować nowy układ. Opisana historia udowadnia, że warto dać szansę „przyszywanemu” rodzeństwu, że nowe osoby mogą wnieść wiele dobrego do naszego życia.

Po drugie, możemy patrzeć na opowieść w kontekście szeroko pojętej inności. Brigitte Luciani, autorka, najpierw stawia w niej na podkreślenie różnic pomiędzy lisami i borsukami, a potem pokazuje, że nie muszą być one przeszkodą we wspólnej zabawie. Podobnie jest w życiu. Ludzie mają inne charaktery, wygląd, lubią inne rzeczy, ale z przyjemnością spędzają razem czas, mogą świetnie współpracować. Każdy z nas wnosi coś do grupy i możemy się od siebie wiele nauczyć.

Wydawca sugeruje, że jest to publikacja dla dzieci od 5 roku życia. Myślę, że to rozsądne oszacowanie wieku czytelnika. Być może historia nie jest trudna w zrozumieniu i młodszy odbiorca też sobie z nią poradzi, jednak komiks to taka forma, która jest łatwiejsza w samodzielnym czytaniu. Nie ma w nim opisów. Trzeba się skupić zarówno na ilustracjach, jak i na tym, co mówią postacie. Myślę, że aby śledzić akcję, dziecko musi wykazać się nieco większą koncentracją.

„Pan Borsuk i pani Lisica” to bardzo sympatyczna książka. Piękne, utrzymane w leśnym klimacie ilustracje zachęcają do czytania, a mądra treść może pomóc uporać się dziecku z trudnymi emocjami. Zdecydowanie dobra propozycja do biblioteczki młodego czytelnika.

Ocena recenzenta: 4/6