Dodany: 30.09.2021 21:10|Autor: Asienkas

Dzień pełen miłości

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Jadzia Pętelka to przeurocza istotka. Duża w tym zasługa Agaty Łukszy, ilustratorki cyklu. Czy maleńka, wielkooka dziewczynka może być jeszcze słodsza? Tak, kiedy, mówi czułe słówka.

Lubicie leniwe niedzielne poranki? Nigdzie nie musicie się spieszyć i możecie sobie dłużej poleżeć? Chyba, że macie dzieci. Wtedy może się zdarzyć, że całusem obudzi nas kochany mały potworek. Właśnie takiego, wolnego od obowiązków, poranka naszło Jadzię na czułości. Zerwała się z łóżka i postanowiła obcałować i wyprzytulać wszystkich domowników oraz wykrzyczeć, jak bardzo ich kocha. Kiedy rodzice się rozbudzili, nie pozostali córeczce dłużni i również odwdzięczyli się jej pieszczotami. Dom Pętelków od rana tętnił miłością.

Po przeczytaniu „Jadzia Pętelka mówi czułe słówka” wzięło nas. Mnie i córki co prawda nie trzeba zachęcać do codziennych pieszczot, ale po zapoznaniu się z tą publikacją wystąpiła jakaś kumulacja. Od kliku dni całusów i przytulasów nie ma końca, dziecko co rusz rzuca teksty: „mamuniu”, „kluseczko moja” itp. I to jest wspaniałe, kiedy książka prowokuje takie pozytywne zachowania.

Myślę, że zgodzimy się wszyscy, że dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości. A takie spontaniczne wybuchy czułości są najlepszym sposobem na jej okazanie. Nie prezenty, nie wyjście na wypasioną salę zabaw, a te kilka minut, kiedy jesteście tylko dla siebie. Kiedy głowy nie zaprząta nam, co zrobić na obiad, albo czy samochód jest zatankowany, ale jak dopaść i pogilgotać tę małą stópkę. Chyba do końca życia nie zapomnę chwili, kiedy rano otwieram oczy, a nade mną wisi głowa mojej córki i mówi: „Lubię cię, wiesz”. Każdy rodzic by się rozpłynął.

Mam nadzieję, że nikogo z nas nie trzeba zachęcać do mówienia czułych słówek bliskim. Barbara Supeł w książce „Jadzia Pętelka mówi czułe słówka” pięknie pokazała dziecięcą spontaniczność w okazywaniu miłości. Coś, co chyba część z nas traci z wiekiem. Przypomnijmy sobie z małą bohaterką cyklu i naszymi pociechami, jak to miło się po prostu przytulić.

Ocena recenzenta: 6/6