Dodany: 25.09.2021 22:31|Autor: Asienkas

Książka-gra

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

Wesołe miasteczko, a w nim ona - „Spadająca Gwiazda”, czyli wspaniała kolejka górska. Tłum chętnych czeka, żeby się przejechać, aż nagle... brak zasilania. „DLACZEGO?”, krzyczą spragnieni adrenaliny goście. Czyżby sabotaż w wesołym miasteczku? Komu zależy na tym, aby zepsuć „Spadającą Gwiazdę” i zepsuć zabawę?

Książka „Panika w wesołym miasteczku” jest stylizowana na popularną grę „Zgadnij kto to?”. Jeżeli jej nie kojarzycie, to szybko przybliżę zasady. Mamy planszę z różnymi postaciami i musimy zgadnąć, o której myśli nasz przeciwnik. Zadając pytania (np. „Czy to kobieta?, „Czy nosi okulary?”, „Czy ma zielone oczy?”) eliminujemy niepasujące osoby, aż zostanie nam ta jedna, oby właściwa. Podobnie skonstruowana jest publikacja, tylko tu dochodzi fabuła. Na początku mamy listę podejrzanych. Potem, razem z Asią i Aleksem, rozmawiamy z pracownikami lunaparku i zbieramy wskazówki. Na ich podstawie staramy się wykluczyć kolejne postacie. Czy uda się wam znaleźć winnego i motyw?

Pomysł przygotowania książki-gry uważam za rewelacyjny. Poprawia to skupienie na tekście, a i samo czytanie nabiera rumieńców. Minus jest niestety taki, że kiedy już znamy winnego, kolejne podejście nie jest tak ciekawe, ale nie martwcie się; wydawca przygotował kilka książek z tej serii, więc jeśli formuła się spodoba, można dokupić więcej historii.

Jak wyszła realizacja tego projektu? Wypowiem się tylko na temat „Paniki w wesołym miasteczku”, bo innych nie widziałam. Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to jasna kompozycja - jeden rozdział to jedna wskazówka. Zaznaczono też miejsce, gdzie znajduje się potrzebna informacja, więc na pewno jej nie przegapicie. Czy podpowiedzi są jasne? To zapewne będzie kwestia dyskusyjna. Przyznam, że jedna z nich była dla mnie problematyczna. Finalnie okazało się, że dobrze kombinowałam, ale mój sposób myślenia był całkiem inny, niż uzasadnienie na końcu książki. Zdecydowania powiększyłabym rysunki twarzy podejrzanych. W tej zabawie ważne są detale, a te nie były dobrze widoczne.

Seria „Zgadnij kto to?” wydawnictwa Harper Kids zapowiada kolekcję ciekawych książkowo-intelektualnych potyczek. Idealna propozycja dla młodych detektywów. W niej czytelnik nie pozostaje biernym obserwatorem, a wręcz jest zmuszony do aktywnego rozwiązywania zagadki. Powodzenia!

Ocena recenzenta: 4/6