Dodany: 08.09.2021 19:08|Autor:

Książka: November
Woynarowski Jakub
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"November" autorstwa Jakuba Woynarowskiego to eksperymentalna książka, zmierzająca do rekonstrukcji w formie fabularyzowanego graficznego eseju mało znanych wydarzeń, poprzedzających upadek I Rzeczypospolitej u schyłku XVIII wieku. Z kolażu oryginalnych dokumentów i materiałów ikonograficznych stopniowo wyłania się apokryficzna, alternatywna opowieść o nigdy niezaistniałej polskiej "rewolucji francuskiej".

"»November« wciąga czytelnika w świat rewolucji i języka wizualnego historycznej ryciny, przekraczając granice gatunków artystycznych. Jakub Woynarowski od lat funkcjonuje na styku komiksu, ilustracji, projektowania graficznego i obiegu galeryjnego. Należy trochę do każdego z tych obszarów, a zarazem na dobre nie należy do żadnego. Taka postawa jest ryzykowna dla twórcy, a jednocześnie fascynująca dla odbiorcy jego twórczości".

Sebastian Frąckiewicz

"Jakub Woynarowski próbuje na nowo wyobrazić sobie naszą historię. Bada źródła polskiej nowoczesności, śledzi jej niejednoznaczne związki z europejskim oświeceniem, podąża jej alternatywnymi ścieżkami rozwoju. Pozostaje jedynie pytanie, czy »November« jest tylko zabawą po końcu polskiej historii, czy może raczej próbą jej nowego rozpoczęcia".

Paweł Rojek

[Wydawnictwo Ha!art, 2020]