Dodany: 23.08.2021 21:02|Autor: antypater

O tym jak zmiany warunków życia pociągają za sobą zmiany w prawie.

Pan Patryk Paszko, będący z wykształcenia prawnikiem o zainteresowaniach mediewistycznych, wydał kilka lat temu (w 2018 roku) pewną książkę pod tytułem ''Kultura prawna na ziemiach Królestwa Jerozolimskiego'' (link: Kultura prawna na ziemiach Królestwa Jerozolimskiego (Patryk Paszko)). W opracowaniu tym autor zajął się przedstawieniem sposobu, jaki to frankijscy zdobywcy dostosowywali prawo na opanowanych przez siebie terenach, aby móc nimi sprawnie rządzić. Nie było to zadaniem łatwym, ponieważ przez cały okres swojego istnienia wszystkie państwa krzyżowców (w tym także Królestwo Jerozolimskie) znajdowały się w stanie zagrożenia militarnego ze strony swoich sąsiadów. Na domiar złego, kłopotów wewnętrznych też w tym regionie świata nie brakowało, ponieważ owe twory państwowe powstały na miejscu już istniejących społeczeństw, rządzących się już swoimi własnymi prawami. A były to prawa zdecydowanie odmienne od praw frankijskich zdobywców. Jest to w pewnym sensie nowatorskie spojrzenie na obecność zbrojnych pielgrzymów w Palestynie, ponieważ zostają w nim naświetlone codzienne problemy ludzi zamieszkujących ten zróżnicowany kraj w tych burzliwych czasach. W innych opracowaniach, dotyczących wypraw krzyżowych, zagadnienia prawne są wspominane rzadko i nie są omawiane szerzej, ustępując zagadnieniom historii politycznej, społecznej, bądź gospodarczej.

Wniosek z lektury recenzowanego opracowania jest taki, że czasami na dany twór państwowy, zarówno przeszły, jak i teraźniejszy, warto jest spojrzeć poprzez kulturę prawną, jaka to została w nim wytworzona, albo jest w dalszym ciągu wytwarzana, jeśli rozważana państwowość jest jeszcze obecnie fizycznie istniejącą. Takie podejście daje bardzo ciekawy wgląd w rzeczywiste codzienne problemy, z jakimi mieszkańcy największego państwa krzyżowców się borykali. W tej oto książce poznajemy codzienne kłopoty zróżnicowanej (religijnie oraz etnicznie) populacji, bardzo ciekawego państwa ze stolicą w Jerozolimie, gdzie zaistniał także system polityczno-społeczny o nazwie ''feudalizm importowany'', jak to kiedyś stwierdził wielki historyk-mediewista Marc Bloch (1886 - 1944).

W takich oto pracach poruszany jest, często mimochodem, problem współistnienia różnych ludzkich społeczności, podlegających, każda innemu zestawowi praw, na jednym zorganizowanym administracyjnie obszarze. Do uniwersalności tego problemu, z jakim to borykało się oraz w dalszym ciągu boryka się wiele ludzkich społeczności, nie trzeba nikogo samodzielnie myślącego przekonywać. Należy stwierdzić, że życie w Królestwie Jerozolimskim było pełne napięć pomiędzy członkami poszczególnych grup ludności, z których każda wywodziła się z innej tradycji cywilizacyjnej, a co za tym idzie także i prawnej. Twardy wojskowy zarząd, wprowadzony przez frankijskich zdobywców, w połączeniu z praktycznym podejściem do zastanej w Palestynie rzeczywistości, utrzymywał to państwo w całości. Działo się tak, pomimo nigdy nieustającego wewnętrznego wrzenia, powodowanego także przez anarchię feudalną, której sprzyjało oderwanie się frankijskich zdobywców od ich lokalnych więzi społecznych w Europie.