Dodany: 03.08.2021 18:05|Autor:

"»Mgnienia« to sensacyjna opowieść z trudnego czasu budowania naszej niepodległości. Ten reportaż historyczny trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony".

Ewa Lipska

"Wyjątkowo frapująca opowieść o pierwszowojennej historii regionu wielkopolskiego w kontekście losów całej Europy. I więcej – spojrzenie to znakomicie sytuuje losy Poznańskiego w najszerszym spectrum losów świata. Jakże interesująco być Poznaniakiem!"

Filip Bajon

"Panorama ludzkich działań rozpiętych między Ameryką a Rosją, Paryżem a Bobrujskiem, Krakowem a Poznaniem. Sylwetki bohaterów pierwszego i drugiego planu, polityków i wojskowych, pisarzy i artystów – za każdym razem ukazane w ich wielkości, ale też w ich słabostkach i małościach. Oglądamy kulisy rodzącej się przed stu laty polskiej niepodległości, czujemy zapach i smak tamtego czasu. Jakże świetnie to się czyta!"

prof. Andrzej Romanowski

Jak to się stało, że w latach 1918-1920 wychynęła z nicości wolna Polska? Wiemy, wiemy... Mozolna praca u podstaw w Wielkopolsce. Zachowanie kulturowych imponderabiliów w Krakowie. Śmiałe działania polityczne w Warszawie. No i krew przelana, i atrament nieschnący, i bohaterowie. Tyle że bohaterowie stuprocentowymi bohaterami nie byli. Nie było też czarno-biało. I sam diabeł nie wiedział, jak to się skończy. Nam najbliżej do pascalowskiego stwierdzenia, że "gdyby nos Kleopatry był krótszy, inne byłyby losy świata". Bo historia jest wypadkową tysięcy drobnych historyjek, chaosu, a i - przypadku.

Staraliśmy się napisać o rodzeniu się Niepodległej tak, jakby opisywało to (stronniczo i z pasją) kilkunastu ówczesnych reporterów w obrazach i mgnieniach, które pojedynczo bywają ciekawe i wzruszające, ale cały obraz ułożą z tego inni. I to po latach.

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko napisali wspólnie kilka cenionych książek. Dla nich najważniejsze są te o Władysławie Bartoszewskim, Ryszardzie Kapuścińskim, Krzysztofie Kozłowskim, Andrzeju Wajdzie czy o Jerzym Turowiczu. Kluczowa jest też myśl Marka Edelmana: "Co to ojczyzna? Podwórko i grupka przyjaciół". WB jest też producentem filmowym, KB niezgorszym narciarzem. Od niedawna redagują miesięcznik kulturalny "Kraków".

[Wydawnictwo Miejskie Poznania, 2020]