Dodany: 17.07.2021 11:35|Autor:

Książka: Sztuka radości
Sapienza Goliarda
Notę wprowadził(a): Marylek

Powieść przeklęta.

Z jej powodu Goliarda Sapienza niemal straciła zmysły, wpadła w ubóstwo, a nawet trafiła do więzienia. Odrzucona przez największych włoskich wydawców. Przeleżała w skrzyni dwadzieścia lat, czekając na lepsze czasy, aż do śmierci autorki.

Historia opowiada losy Modesty, kobiety urodzonej na Sycylii w 1900 r., której seksualna wolność i intelektualna niezależność były obrazą dla ówczesnej moralności. Libertynki przesiąkniętej ogromnym pragnieniem życia, która nigdy nie przestała uwodzić kobiet ani mężczyzn.

Wychowana w ubóstwie Modesta wierzy, że pisane jest jej lepsze życie. Dzięki swoim wdziękom i inteligencji przechodzi drogę z biednej wiejskiej rodziny, przez pobyt w klasztorze, aż do pełnego uciech życia u boku arystokraty w królewskim zamku.

To wnikliwe spojrzenie na XX wiek, najważniejsze wydarzenia polityczne i zmiany społeczne, widziane oczami niezwykłej kobiety, która upaja się łamaniem reguł przesiąkniętego faszyzmem patriarchalnego społeczeństwa.

"Arcydzieło".

"Guardian"

"Niekwestionowane odkrycie. Nadzwyczajna pisarka".

"Le Monde"

"Wydawnicze wydarzenie lata. Arcydzieło tak nieposłuszne, niepohamowane i porywające jak kobieta w głębi swojego serca".

"The Independent"

"Są książki, które spadają na nas jak meteory, oślepiają, a później spalają nas na popiół. »Sztuka radości« to hymn na cześć zmysłowości, wywrotowej inteligencji oraz seksualnego i uczuciowego nieposłuszeństwa".

"L'Express"

[Wydawnictwo Kobiece, 2018]