Dodany: 28.06.2021 23:18|Autor:

Nieautoryzowana biografia Grety Thunberg

Jak na koniec lata 20 sierpnia 2018 roku był w Sztokholmie niezwykle gorący. Media donosiły o licznych pożarach trawiących szwedzkie lasy, podkreślano też, że dawno nie odnotowano tak wysokich temperatur.

Tego dnia piętnastoletnia Greta Thunberg rozpoczęła protest przed budynkiem parlamentu Szwecji. Wiedziała, że nie można dłużej czekać - politycy musieli coś zrobić, by ratować środowisko.

To był pierwszy w historii #FridaysForFuture.

Przygotujcie się na opowieść o nadziei, odwadze i determinacji. Oto prawdziwa historia Grety Thunberg, lecz także wielu bardzo młodych ludzi na świecie, gotowych walczyć z bezczynnością dorosłych w imię lepszej przyszłości.

Bo nigdy nie jest się zbyt małym, by robić rzeczy wielkie.

Greta Thunberg urodzona w 2003 roku aktywistka klimatyczna. W sierpniu 2018 roku rozpoczęła przed budynkiem szwedzkiego parlamentu protest, nazwany szkolnym strajkiem klimatycznym. Jej celem było zmuszenie polityków do zajęcia się tematem globalnego ocieplenia. Inicjatywę podchwyciła młodzież z innych krajów i wkrótce piątkowe "strajki dla klimatu" rozpowszechniły się na całym świecie. Greta wzięła udział w wielu ważnych konferencjach poświęconych zmianom klimatycznym i nie tylko: przemawiała na szczycie klimatycznym ONZ (COP24) w Katowicach oraz podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Była jedną z kandydatek do Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2019 i wciąż nie ustaje w walce o ochronę naszej planety.

"To niezwykle pilna sprawa, której nikt nie traktuje poważnie, a władze państwowe zachowują się nieodpowiedzialnie. Pora obudzić się i zmienić ten stan rzeczy".

[Wydawnictwo Olesiejuk, 2020]