Dodany: 24.04.2021 20:26|Autor:

Ze śledztw Nicolasa Le Flocha, komisarza w Châtelet.

Rodzinna tragedia, polityczny spisek czy dworskie intrygi?

Koniec roku 1761. Wojna siedmioletnia przybiera katastrofalny dla Francji obrót, trwają dyskusje o wygnaniu z kraju jezuitów, a markiza de Pompadour przeżywa ostatnie dni swojej chwały. Podczas wizyty w operze Nicolas Le Floch dowiaduje się o samobójczej śmierci porucznika gwardii francuskiej, syna hrabiego de Ruissec. Razem ze swym mentorem i przełożonym, panem de Sartine’em, Nicolas udaje się do domu zrozpaczonych rodziców. Kolejne tropy wskazują jednak, że za tragedią może kryć się coś więcej. Młody śledczy musi rozstrzygnąć, z czym ma do czynienia: z jezuickim spiskiem czy wyrafinowanymi potyczkami dworskich koterii.

Jean François Parot (1946-2018) – francuski dyplomata, specjalista zajmujący się się historią XVIII wieku. Przez lata był szefem konsulatu w Sajgonie, pracował również w Ambasadzie Francji w Tunezji i pełnił funkcję ambasadora w Gwinei Bissau. Pisarską sławę przyniósł mu cykl kryminałów historycznych o przygodach młodego śledczego. Na podstawie powieści nakręcono serial pod tytułem "Nicolas Le Floch".

[Wydawnictwo Czarna Owca, 2020]