Dodany: 22.04.2021 10:01|Autor:

nota wydawcy


Kiedy wyszła po raz pierwszy w 2009 roku "Gaia’s Garden" ("Ogród Gai") pobudziła wyobraźnię amerykańskich ogrodników pokazując jak zrealizować w małej przydomowej skali główne przesłanie permakultury: praca z naturą a nie przeciw niej skutkuje piękniejszymi, bogatszymi i bardziej odpornymi ogrodami. Bardzo dobrze przyjęta w eko-ogrodniczym środowisku książka zaowocowała drugim poprawionym i pogłębionym wydaniem (będącym podstawą naszego tłumaczenia), w którym permakulturowe podejście zostało rozszerzone o kontekst podmiejskich i miejskich potrzeb.

Wiele osób błędnie myśli, że ekologiczne ogrodnictwo, które obejmuje uprawę szerokiej gamy roślin użytkowych, w tym jadalnych, może odbywać się tylko w dużej skali gospodarstwa. Jak pokazuje Toby Hemenway, stworzenie "przydomowego ekosystemu" nie jest trudne, zaś budowa ogrodowej społeczności kooperujących roślin i zwierząt może być ciekawą i niebanalną zabawą, zwłaszcza pod względem: podtrzymywania żyzności oraz budowy gleby, przechwytywania i gospodarowania wodą w terenie, tworzenia siedlisk dla pożytecznych owadów, ptaków i zwierząt, oraz leśnego ogrodu sezonowych owoców, orzechów i innych jagód.

Podręcznik zawiera ponadto rozdział dotyczący permakultury miejskiej, pomyślany specjalnie o ludziach w miastach i na przedmieściach, gdzie dysponujemy zazwyczaj ograniczoną przestrzenią. Niezależnie od rozmiarów podwórka czy ogrodu, stosując podstawowe zasady permakultury wyłożone w książce możesz podnieść bioróżnorodność czyniąc ekosystem ogrodu bardziej naturalnym, wydajniejszym i piękniejszym. Co najważniejsze zaproponowany przez Tobyego permakulturowy ogród ma tę zaletę nad innym, że domaga się mniejszego wysiłku i nakładu pracy przy jego utrzymaniu w zdrowiu i urodzie.


[PermaKultura.Edu.PL, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 35
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: