Dodany: 19.04.2021 12:39|Autor:

To pozycja obowiązkowa dla miłośników rzemiosła oraz dla pragnących poznać wyjątkowe miejsca w Polsce!

"Wyjątkowa książka. Jednak zwabionych urodą zdjęć stanowczo napominam: ta książka nie jest albumem do oglądania. Bo to się czyta – i to jak! Słodko-gorzki dziennik z podróży cechuje rzetelność badacza, dociekliwość detektywa, szacunek dla ludzkich losów, ale też niemała dawka poczucia humoru. Ponieważ opowieści o plecionkarzach pokazują Polskę, do której zwyczajnie już nie dojeżdżamy, tym bardziej trzeba dziękować Serfencie, że nas w tę podróż zabrała. I że nie była to podróż ostatnia".

Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn

Każdy człowiek nosi w sobie opowieść. Poznaj opowieści z podróży plecionkarskim szlakiem Wisły i zanurz się razem z nami w pachnący wikliną i słomą świat naturalnego cyklu przyrody, wspomnień o dawnych czasach i pytań o przyszłość. Plecionkarstwo to nie tylko kosze – to styl i sens życia rzemieślników.

"Słuchając opowieści, chcielibyśmy, dla pełni obrazu, zobaczyć poszukiwanie odpowiednich drzew i wydobywanie korzeni, a może nawet zanurzyć dłonie w ziemi, by wyrwać z niej korzeń i doświadczyć procesu robienia kosza od samego początku. Plecionkarz w końcu ulega namowom i zgadza się zabrać nas do swojego lasu".

fragment

Do książki dołączona jest płyta CD Audio zawierająca fragmenty najciekawszych opowieści i rozmów z plecionkarzami, a także pieśni, przyśpiewki, anegdoty (w języku polskim).

Książka posiada streszczenia rozdziałów w języku angielskim.

[Serfenta, 2009]