Dodany: 15.04.2021 23:01|Autor: Martak180

Wysoka zapłata

W redakcji gazety Alice odbiera telefon z groźbą. Tydzień później kobieta wie, że stała się celem stalkera. Policyjne śledztwo stoi w miejscu. Do akcji wkracza prywatny detektyw Matthew Hill. Z każdą środą ataki stalkera eskalują. Życie ambitnej i upartej dziennikarki zmienia się z dnia na dzień. Kobieta nie może pracować. Znika jej pewność siebie. Poziom stresu wzrasta. Groza nasila się. Emocje buzują. Stalker zamienia jej życie w koszmar.

Autorka oddaje głos trzem bohaterom: Alice, detektywowi i stalkerowi. Zaprasza do świata prześladowcy i pozwala go poznać – jego przeszłość, emocje, myśli, motywy działania. Pokazuje działania policji i prywatnego detektywa, ich współpracę. Z przyjemnością obserwowałam tok rozumowania, rodzące się podejrzenia i wątpliwości detektywa. Moją sympatię zdobyła także pani komisarz. Autorka dobrze wykreowała pozostałych bohaterów. Wzruszenie wywołują sceny z matką.
Mroczny i gęsty klimat budowany jest od pierwszego zdania, mocno działającego na wyobraźnię czytelnika. Stopniowo nakręcana jest spirala strachu i przerażenia, od której uwagę odciągają wątki poboczne oraz rozdziały poświęcone prywatnemu detektywowi i stalkerowi. Autorka celowo usypia czujność czytelnika i wywodzi go w pole, mimo że ten na bieżąco uczestniczy w śledztwie. Zaskoczyła mnie tożsamość stalkera. Autorka uknuła intrygę opartą na zemście i wplątała w misterną sieć kłamstw, manipulacji, zwrotów akcji, wskazówek, wspomnień. W tej układance nie ma przypadków, każdy element powieści ma znaczenie. Także głęboko skrywana tajemnica Alice.
W thrillerze potworność mrocznych wydarzeń pisarka podkreśliła poprzez konfrontację strachu Alice z jej celebracją odwagi i miłości oraz zaawansowaną ciążę pani komisarz. Do tego walka o oddech dosłownie i w przenośni – matka Alice choruje na płuca, a ona sama walczy o wolność, swobodę myśli i poruszania się.

„Zapłacisz mi za to” to klimatyczny i mroczny thriller o stalkingu, którego zwroty akcji trzymają w napięciu aż do zaskakującego finału. To powieść o studium życia psychicznego ofiary stalkera, nie zawsze łatwej pracy dziennikarza oraz silnych więzach rodzinnych.

Recenzja została opublikowana również na innych stronach internetowych.